+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Kalça Protezi Ve Alternatif Tedaviler Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kalça Protezi Ve Alternatif Tedaviler Nelerdir
  Kalça Protezi ve Alternatif Tedaviler nelerdir kısaca

  Lütfen arkadaşlar bana Kalça Protezi Ve Alternatif Tedaviler ile ilgili bilgi 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Kalça Protezi Ve Alternatif Tedavileri

  Arkadaşlar lütfen bana kalça protezi ve alternatif tedavileri hakkında bilgi verir misiniz?

  Total kalça protezi operasyonunda eklemin her iki yüzeyi plastik, seramik veya metal komponentlerle değiştirilir. Konulan parçaları yerinde tutmak üzere 2 yol mevcuttur. Bunlardan biri polimetimetakrilat adıi verilen çimento ile tespittir. Diğeri ise özel hazırlanan ve kemiğin gelişimine uygun olarak kemikle bütünleşen parçalardan oluşan çimentosuz protezlerdir. Bazı çimentosuz implantlarıin yüzeylerinde yeni kemik oluşumunu sağlayabilecek biyolojik olarak aktif olan maddeler de bulunmaktadır.


  ÇIMENTOSUZ KALÇA PROTEZLERi :

  Bugün kalça protezlerinde büyük çoğunluğu çimentosuz olarak yapılmaktadır. Çimentosuz kalça protezlerin üzerinde içine kemik büyümesini sağlayan pütürlü bir yüzey vardır. Bu kalça protezleri yuvaya ve aşağıda uyluk kemiği içine çakılır. Kalça protezinin üzerindeki pütürler içine doğru büyüyen kemik yapısı protez ile kemiğin birbirine kaynaşmasını sağlar, kalça protezini vücudun bir parçası gibi tesbit eder. Bu pütürlü yapıların kalça protez metaliyle aynı cinste olanları olduğu gibi, hidroksi apetit" denilen bazı biyolojik kaplamalar kemik- kalça protez kaynaşmasını hızlandırmakta ve kuvvetlendirmektedir. Kalça Protezlerinin hareket eden top-yuva aksamlarının hangi maddeden yapıldığı da çok önemli bir faktördür. Döküm teknolojisi de en önemli noktalardandır. Dışarıdan tamamen pürüzsüz görülen metal yüzeylere mikroskopla baktığınızda döküme bağlı küçük delik-çukurlar (carbage) görülür. Bu delik ve çukurlar sürtünme sırasında karşıdaki plastik malzemeyi çizer ve aşındırır bu da kalça protez ömrünü kısaltır. Ultra modern döküm teknolojileri ile bu delik ve çukurlar 50 kata yakın azaltılabilmektedir. Fakat bu teknoloji çok pahalıdır ve çok az firma bu olanağa sahiptir.

  ÇIMENTOLU KALÇA PROTEZLERİ :

  Kalça Protezinin kemiğe polimetil metakrilat denilen tıibbi bir yapıştırıcı ile kemiğe yapıştırılarak yapılan protezlere çimentolu kalça protezleri denir. İlk kalça protezleri çimentolu yapılmış halen de bazı durumlarda yapılmaktadır. Kalça protezi teknolojisi olarak çok daha basit ve ucuzdur.

  Çimentolu kalça protezlerinin de uyumu mükemmel olup 25 yıla kadar dayanabilmektedir. Çimentolu kalça protezlerinde uzun ömrün sırrı günümüzde 3. kuşak çimentolama denilen bir teknikten geçer. 3. Kuşak çimentolama , çimentolanan bölgenin basınçlı su ile yıkanması, tamamen kuru bir çimentolama alanı yaratılması ve çimentolamanın yüksek basınçlı yüksek akışkan çimento ile yapılmasıdır. Çimentonun avantajı gerek kemikle kalça protezi birbirine bağlayan bir yapı olması gerekse katı bir maddenin ortama kattığı biyomekanik güçtür. Bugün için kullanılan materyallerde kırılma olayı son derece azdır.

  Çimentolu kalça protezlerde zaman içinde soruna neden olan problem, kemikten gevşeyebilmeleridir.
  Çimentolu kalça protezlerin bir sorun olduğunda çıkarılması ve değiştirilmesi teknik olarak çimentosuz kalça protezlerine göre çok daha zordur.

  KALÇA PROTEZİ :YÜZEY KAPLAMA (RESURFACİING) PROTEZLERİ :

  Son yıllarda geliştirilen bu yeni yöntem genç-aktif hastaların kalça sorunlarında çok önemli bir yaklaşım sağlamıştır.Klasik kalça protezlerinde uyluk kemiği başı kesilmekte ve kalça protezi uyluk kemiğinin içine çakılmaktadır. Yüzey kaplama protezlerinde ise baş kesilmeden biçimlendirilmekte ve kalça protezinin alt kısmı başa kemik çimentosu ile yapıştırılmaktadır.

  Yuva kısmı da klasik kalça protezlerinden farklı olarak tek parçadır ve her iki yüzey de metaldir. Klasik kalça protezlerinde yine baş çapları 28-32-36 mm çaplarındadır. Yüzey kaplama kalça protezleri ise 44mm den başlar ve büyür.

  Bu büyük yapıisal farklar bazı çok büyük avantajlar sağlar :

  •Çıkma riski çok düşüktür
  •Kalça hareket genişliği normal kalçadan farklı değildir.
  •Geniş yüzey nedeniyle ağırlık geniş yüzeye yayıldığından yüzey aşınması çok daha azdır
  •En önemli avantajı alt kısmının değiştirilmesi kısa ve basit bir operasyonla gerçekleştirilebilir.

  Fakat dezavantajları da vardır :

  •Klasik kalça protezlerin 25-30 yıllık dayanma sürelerine karşın alt kısmı 15 yıl civarında dayanır ,üst kısmının ömrü ise klasik kalça protezlerinden çok daha uzundur.
  •Kemik erimesi olan vakalarda normalde de varolan kalça kiırıiği riskini arttırır
  •Operasyon tekniği klasik kalça protezine göre çok daha zordur ve sadece bu konuda deneyimli cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

  Bu nedenlerle 50 yaş altı erkek ve menapoza girmemiş kadınlarda tercih edilir. Protezin değiştirilmesi çok basit bir işlem olduğundan küçük bir işlemle 40-45 yıllık sorunsuz bir yaşam sağlanır. Bu operasyonu geçiren hastalar her türlü sporu yapabilirler.

  TOP VE YUVANIN CINSINE GÖREDE ÜÇ ÇESIT KALÇA PROTEZİ VARDIR :

  1.Metal baş-plastik yuva :
  En eski kullanılan, en ucuz protez tipidir. Günümüzde polietilen denen plastik yuva teknolojisi çok gelişmiş ve seramik yuvalara benzer dayanıklılığa ulaşmıştır. Ancak bu yeni teknoloji dayanıklı plastikler oldukça pahalı ve çok az sayıda firma tarafından üretilebilmektedir. Yine son zamanlarda yüksek kaliteli plastik yuvalarda "oxinium" denilen özel kaplama başlar kullanılarak seramik baş ve yuvaya eşdeğer dayanıklılık elde edilmiştir.

  2.Seramik baş- seramik yuva :
  Son zamanlarda kullanılmaya başlanılan ve sürtünmeye karşı çok dayanıklı bir sistemdir. Genç, aşırı kilosu olmayan, kadınlarda tercih edilir.

  3.Metal baş-metal yuva :
  Sürtünme ve darbeye en dayanıklı kalça protezi tipidir. Ileri aktivitesi olanlar, yüksek kilodakiler ve genç erkeklerde tercih edilirler. Sürtünmeyle çıkan mikroskopik ölçüdeki metal maddelerin kanda (kobalt-krom ve molibdenyum) bir miktar yükselmesi söz konusudur. Bugüne kadar bu yükselmenin hiçbir yan etkisine rastlanmamış olsa da doğum yapma olasılığı olan kadınlarda tercih edilmezler.

+ Yorum Gönder