+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Sırt ağrısının nedenleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sırt ağrısının nedenleri nelerdir
  Kısaca sırt ağrısının nedenleri

  Lütfen sizlerden ricam bana sırt ağrısının nedenleri hakkında bilgi verir misiniz?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Sırt ağrısının nedenleri hakkında

  Kötü pozisyon: Sırtınızın üst kısmı ağrıyor. Kötü pozisyon kasları zayıflatıp eklemleri gererek zaman zaman ağrılara yol açabilir. Dik durmaya çalışın ve sağlık uzmanı ya da doktorunuza sırtınızı esnetecek ve karın kaslarınızı güçlendirecek egzersizler sorun.

  Safra kesesi sorunu: Karnınızın sağ üst tarafından sırtınıza, sağ omzunuza ve göğsünüze vuran ağrılar var. Aynı zamanda ateş ve titreme, mide bulantısı veya kusma, karında gaz ve mide ekşimesi hissediyorsunuz.

  Sırt Ağrılarının Diğer Nedenleri:

  Burkulma ve incinme, böbrek iltihabı, skolyoz, böbrek taşı, artrit, disk kayması, osteoporoz, endometriyoz, aort anevrizması, zatürree, kalp krizi, pelvik bölgede iltihap, omurilikte tahribat, rahim fibroidi.

  Sırt Ağrısı İçin Ne Yapabilirsiniz?

  - Genelde yatak istirahati gerekmez. Vücudun elverdiği kadar hareket daha hızlı iyileşme sağlayabilir. Yataktan, yana dönüp bacaklarınızı indirdikten sonra, iki elinizi yatağa bastırarak yavaşça kalkın.
  - Uyurken bacaklarınızın arasına küçük bir yastık koyup yan yatarak belinize yük bindirmeyin ya da sırtüstü yatarken dizlerinizin altına bir yastık koyun.
  - Sırt ağrınızın nedeni bir kas yaralanmasıysa, 20 dakika soğuk kompres (havlunun içine buz koymak gibi) uygulayın. Bazen bir sıcak bir soğuk, bazen de sıcak uygulamak daha iyi gelir. Sonra komprese 20 dakika kadar ara verin. Bu işlemi 3 – 4 kere yapın

 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Özellikle son yıllarda insanların bilgisayar başında yada masada uzun süre oturmalarından dolayı sırt ağrıları problemi gittikçe arttı. Sırt ağrısı hafife alınacak bir hastalık değildir. Kesinlikle yardım görmek şart yoksa ilerde daha ciddi sorunlara yol açabilir.
+ Yorum Gönder