+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda Ege bölgesinin doğal guzellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ege bölgesinin doğal guzellikleri nelerdir
  Ege bölgesinin doğal guzellikleri nelerdir.. Lütfen gereklı yardımlarınız ıcın tesekkur ederım 2. Mine
  Devamlı Üye

  Ege Bölgesi bölgesinde yer alan tarihi ve doğal güzellikler:

  Ege Bölgesi'nin şirin tatil beldesi Ören, Balıkesir'in Burhaniye ilçesine bağlıdır. Edremit Körfezi'nin tam ortasında bulunan ve güneyinde tatil cenneti..

  edremit-k-rfezi.jpg

  Ayvalık, kuzeyinde ise Tanrı Zeus'un ve Sarı Kız Efsanesi'nin doğduğu yer olan Kaz Dağları ile çevrilidir. Türkiye'nin en geniş plajlarından birine sahip..

  Tanrı Zeus'un ve Sarı Kız Efsanesi.jpg  olan Ören antik Adrimittion şehrinin üzerine kurulmuş bir höyük özelliği taşımaktadır. Üzerinde yürüd düğünüz caddelerin ve içinde yaşadığınız evlerin
  altında yaşamakta olan tarihi hissetmenin verdiği haz Ören'in temiz denizi, doğal güzellikleri ve halkının misafirperverliğiyle birleşince, neden Ören'i tercih
  ettiğiniz anlaşılır. Ayrıca, zeytinin anavatanı olan Ören'de her yaz Ağustos ayının ilk haftası düzenlenen Burhaniye - Ören Turizm ve Zeytin Festivali'ne
  Türkiye'nin ünlü sanatçıları iştirak etmekte ve Edremit Körfezi'nin güzelliği eşliğinde tam bir müzik şöleni yaşanmaktadır.
  Discoları, barları, deniz manzaralı restaurantları ve daha pek çok sosyal faaliyet imkanları ile tatilin tadını en iyi Ören'de çıkarırsınız.

  Muğla, Manisa ve Uşak
  Ege’nin incileri, turizme damgasını vuran Muğla, mesir macunuyla ünlü Manisa ve Karun hazinelerine ev sahipliği yapan Uşak, tarihi ve doğal güzellikleriyle yeni konuklarını bekliyor.

  Datça, Dalaman, Fethiye, Bodrum, Marmaris ve Milas gibi ilçeleriyle turizme damgasını vuran Muğla, tarihe ışık tutan antik dönemlere ait eserleriyle de göz dolduruyor. Manisa, ünlü mesir macunu ve ağlayan kaya Niobe ile ziyaretçilerini tarihin sayfalarında gezdiriyor. Karun hazinelerine ev sahipliği yapan Uşak, Ulubey kanyonları ve kaplıcalarıyla konuklarını ağırlıyor.

  MUĞLA
  Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Muğla’da doğanın eşsiz güzellikleri, tarihe ışık tutan eserlerle birarada bulunuyor.
  Dünyaca ünlü plajları, masmavi denizi, altın rengindeki kumu, bitki örtüsüyle tatilcileri kendisine hayran bırakan ve adeta bağımlılık oluşturan Muğla’nın ilçeleri, deniz ve güneşin yanı sıra tarihi eserleri ve her kesime hitap eden çeşitli aktiviteleriyle turistleri kendine çekiyor.

  Ege ile Akdeniz’in buluştuğu Datça’da, yarımadanın bir yüzü Ege Denizi’ne, diğer yüzüyse Akdeniz’e bakıyor. Yat limanı, sakin koyları ve Knidos Antik Kenti’nin bulunduğu ilçede, taş evler ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Mavi yolculuğa çıkanların uğrak yeri olan Datça koyları, 13 kilometre uzunluğundaki plajlar sayesinde karayla buluşuyor.
  Son yıllarda turizm açısından hareketlenen Dalaman, özellikle Kapıdağ Yarımadası’nın çevresindeki koylarıyla vazgeçilmez bir tatil cenneti Raftinge elverişli Dalaman Çayı, farklı zorluk derecesine sahip parkurlarıyla sporseverlere heyecanlı saatler yaşatıyor.

  Yeşille mavinin benzersiz buluşmasının yaşandığı Fethiye, hem tarihi hem de doğal güzellikleri bağrında yaşatıyor. Antik Çağ’da “Telmessos Kahinler Kenti” olarak ünlenen bölge, ilçenin sırtını dayadığı dağın yamaçlarından körfeze kadar uzanan geniş alanda yer alıyor. Amintas Kral Mezarları, Cadianda, Letoon, Pınara, Patara gibi antik kentleri, Tunç, Arkaik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserlerin yer aldığı müze, tarihe ışık tutarken, Osmanlı dönemine ait eserlere de ilçede ve çevresinde rastlanıyor. Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi gibi doğal güzelliklerin yer aldığı Fethiye, macerayı ve keşfetmeyi sevenleri Saklıkent ile buluşturuyor. Kayalık ve çamlık vadide gerçekleştirilecek zorlu bir tırmanıştan sonra ulaşılan Kelebekler Vadisi’nde milyarlarca kelebeğin kayaları, ağaçları ve yaprakları şal gibi örttüğünü görmek mümkün olabiliyor.

  DOĞA HARİKASI ÖLÜDENİZ

  l-deniz.jpg

  Kıpırtısız duran, doğa harikası Ölüdeniz, büyülenmiş gibidir. Dibinde tek bir yosun bile bulunmayan ve beyaz kumla örtülü Ölüdeniz’de suyun ve kumun kırdığı ışık, suya turkuaz rengini verir. Çamların gölgesi, bu rengi daha canlı hale getirir. Yamaç paraşütü yapmak isteyenlerin uğrak yeri olan Ölüdeniz, havadan da bu güzelliğin tadına varılmasını sağlar.

  UYKU VADİSİ, BELEN KAHVESİ

  uyku-vadisi.jpg

  Milas’tan Bodrum’a giderken, yol üzerinde bulunan Gökçeler Köyü’nden ulaşılan Uyku Vadisi,

  belen-kahvesi.jpg

  Muğla merkeze bağlı eski adıyla Gevenes, yeni adıyla Çaybükü Köyü’nde bulunan Belen Kahvesi de turistik açıdan ziyaret edilebilecekilginç mekanlar arasında yer alıyor.

  UŞAK’IN GÖZDESİ: KARUN HAZİNELERİ..


  karun-hazineleri.jpg
  Karun Hazineleri’ne ev sahipliği yapan Uşak, bu zenginliklerini Arkeoloji Müzesi’nde koruyor. M.Ö. 560-546 yılları arasında ülkesini yöneten Karun isimli kralın dönemine ait hazine, bir dönem yurtdışına kaçırılmış ve mahkeme yoluyla geri getirildi. 450 parçadan oluşan Karun Hazineleri, altın, gümüş, bronz ve mermerden yapılmıştır
 3. devil ghost
  Emekli
  iyi güzel vede hoş bi çalışma olmuş teşk.
 4. Ziyaretçi
  yha tam aradığım gibi ama nereleri olduğunu yazsaydın daha da güzel olurdu yinede güsel olmuş ege bölgesii

+ Yorum Gönder


ege bölgesinin doğal güzellikleri,  ege bölgesi doğal güzellikleri,  ege bölgesinin doğal güzellikleri nelerdir,  akdenizin doğal güzellikleri,  ege bölgesindeki doğal güzellikler,  ege bölgesi tarihi ve doğal güzellikleri