+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda 1910 yılında Bahriye Nazırlığı yapan Halil Paşa hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  1910 yılında Bahriye Nazırlığı yapan Halil Paşa hakkında
  1910 yılında Bahriye Nazırlığı yapan HALİL PAŞA, babamın dedesisir.Kendisi hakkında daha fazla bilgi toplamak istiyorum.Lütfen bana yardımcı olurmusunuz.

  Barbaros DENİZERİ 2. Mine
  Devamlı Üye

  1910 yılında Bahriye Nazırlığı yapan Halil Paşa hakkında

  Sultan IV. Murad ve I. Ahmed dönemlerinde sadrazamlık ve Kaptan-ı Deryalık görevlerinde bulunmuş, Osmanlı vezirlerindendir. genç yaşta saraya girmiş, çakırcıbaşı, Yeniçeri Ağası ve Kaptan-ı Derya olmuştur. 1617 yılında ilk kez sadrazam olmuş, İran seferine gönderilmiştir. İran seferinde bozguna uğrayarak görevinden azledilmiştir.

  Daha sonraları Kaptan-ı Deryalığa ve 1617'de de ikinci kez sadrazamlığa getirildi. O dönem patlak veren Abaza Mehmed Paşa isyanını bastıramadığı için görevinden azledildi. Bunun üzerine Hüdai dergahına çekildi ve o dergahın bahçesine gömüldü.  1857 yılında doğup 1939 yılında ölmüştür. İlk asker ressamlarımızdan olan Halil Paşa "Mühendishane-i Berr-i Hümayun"u bitirmiştir. Okulu bitirir bitirmez "yaveran" sınıfına alınarak sarayda görevlendirilmiştir. Mezun olduktan sonra askeri liselerde de resim öğretmenliği yapmıştır. Uzun bir süre Pariste Leon Geromenin atölyesinde çalışmıştır.

  İstanbula dönünce önce binbaşılığa sonra da miralaylığa yükselmiştir. 1914 yılında Sanayi-i Nefise Mektebi Alisi müdürlüğüne yükselen Halil Paşa, Fransadan yeni dönen genç ressamları bu okula alarak, okulda yeni bir anlayışla resim yapılmasını sağlamıştır. Hayatının son yıllarını Mısırda Abbas Hilmi Paşanın konuğu olarak resim yaparak geçirdi.

  İzlenimci ışık ve renk çözümlemelerine özgün bir ayırım kazandıran Halil Paşa, bu yönde uğraş veren resim sanatçılarına örnek oluşturmuştur. Derin bir anatomi bilgisi de olan ressam, Viyanada açılan uluslararası bir sergide "Mme, Xin Portresi" adlı eseriyle altın madalya almıştı
+ Yorum Gönder