+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda plastik cerrah olmak şartları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  plastik cerrah olmak şartları
  slm ben lise mezunuyum sözel bölümü bitirdim acaba plastik cerrah olabilir miyim 2. Ahmet @ Arif
  Devamlı Üye

  Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi tıbbın nispeten yeni, ancak en hızlı gelişen alanlarından biridir. İlgi alanı belli bir vücut bölgesiyle sınırlı değildir, tek bir tarifi de yoktur. Bütün bu nedenlerden dolayıdır ki genel toplum, hatta ve hatta tıp camiası içindeki bazı bireyler tarafından dahi yeterince bilinmeyen ya da bazı yönleriyle yanlış bilinen cerrahi bir branştır.
  Plastik Cerrahi Uzmanı olduğumu bilmelerine karşın bana burun veya meme estetiği ameliyatını yapıp yapmadığımı soran çok kişi olmuştur. Hatta olumlu cevabım karşısında şaşıranlar olmuştur. Önce Plastik Cerrahi eğitimi nasıldır, nasıl Plastik Cerrah olunur konusunda bilgi verelim.
  Plastik Cerrahi eğitimi, 6 yıllık tıp fakültesi eğitimi sonrası 3 senesi Genel Cerrahi ve 3 senesi de Plastik Cerrahi eğitimi olmak üzere toplam 6 yıl süren, kişinin hem tıbbi ve cerrahi bilgi ve becerisini hem de sanatçılık yönünü geliştiren zorlu bir süreçtir. Bu süre sonunda dileyen uzmanlar, değişik hastanelerde (çoğunlukla yurtdışında) süresi 6 ay ile 2 yıl arasında değişen, değişik üst uzmanlık eğitim programlarına devam edip belli bir konuda yoğunlaşabilmektedirler. Kafa, yüz ve çene cerrahisi (kranyomaksillofasiyal cerrahi), estetik cerrahi, el cerrahisi, yanık ve mikrocerrahi bu üst uzmanlık alanlarından sadece birkaçıdır.
  Bu eğitim sonrasında bir Plastik Cerrah vücudun değişik bölgelerinde hem fonksiyon hem de görünümü iyileştirecek operasyonları yapabilme yeteneğini elde etmektedir. Operasyonları çok çeşitlidir, Örneğin bir plastik cerrahın bir haftalık operasyon listesinde yüz germe, yanık sekeli onarımı, eldeki tümörün çıkarılması, kesilen bir vücut uzvunun mikrocerrahi yöntemle replantasyonu, saç ekimi, kimyasal peeling, meme kanseri tedavisi sonrasında meme onarımı, vb. operasyonları bulunabilir.
  Değişik plastik cerrahlar aynı hastaya değişik şekillerde yaklaşabilirler. Çünkü cerrah tıp ve cerrahi bilgisi, tecrübesi yanında 3 boyutlu değerlendirme yeteneğini ve sanatçı kişiliğini de kullanır. Bunun için de uzun süreçli bir usta-çırak eğitimine, (uzmanlık eğitimi veren bir sağlık kuruluşunda asistanlık) ihtiyaç vardır. Burada bir hastamdan örnek vermek istiyorum.
  Bir yıl öncesinde trafik kazası geçiren erkek hastam 2 yıl önce çalıştığım hastanede polikliniğimize muayeneye geldi. Sol göz altında devamlı akıntı yapan bir şişlikten, ayrıca yüzde ve burunda şekil bozukluğundan yakınıyordu. Gözaltındaki şişliği aslında kaza sonrası bölge dokusunun bütünlüğünün bozulması ve daha sonra gelişen yapışıklıklar nedeniyle yer değiştirmiş iltihaplı göz yaşı kesesi idi. Ayrıca göz kapaklarında şekil bozukluğu, yüz bölgesinde basıklık (geçirilmiş yüz kemiği kırıklarına bağlı) ve burunda kemik ve kıkırdak kaybı vardı.
  Hasta gerekli tetkikler yapılıp operasyona alındı. Kafadan alınan kemik parçaları şekil verilerek yüz bölgesine yerleştirildi, böylece yüzdeki basıklık giderildi. Yine şekil verilmiş kemik ile hastaya burun yapıldı. Aynı operasyonda göz kapağındaki görüntü bozukluğu giderildi, göz yaşı kesesi normal yerine çekildi ve gözyaşının normal bir şekilde akması için ek prosedürler uygulandı. Bu örnekte olduğu gibi amaç, sorunlu değişik vücut yapılarına müdahale ederek onları tekrar fonksiyonel hale getirmek ve aynı zamanda kişinin görünümünü düzeltmektir. Yapılması gereken müdahalelerden biri eksik kalırsa ideal sonuca ulaşmak daha zor, hatta imkansız olur.
  Plastik Cerrahi kişinin psikolojik, sosyal, fiziki ve gelişimsel problemlerini çözmeye çalışır, yani kişiye daha iyi bir hayat sunmaya çalışır. Hatta yanık ve bazı tümörlerin cerrahisinde olduğu gibi insan hayatını kurtarmaya veya uzatmaya çalışır; bunu yaparken de kişinin yaşam kalitesini de göz önüne alır. Örneğin çene tümörü olan bir hastada hem tümörü uzaklaştırır, hem de ona yeni bir çene yaparak kişinin normal hayatına dönmesini sağlar.Estetik müdahaleler de kişinin hayatında çok önemli değişiklikler yapabilir.
  Bir hanım hastam çalıştığım kliniğe şiddetli sırt ve bel ağrıları ve fazla kilo şikayetiyle gelmişti. Depresyonu vardı ve sözcükler ağzından adeta cımbızla alınabiliyordu. Ev hanımı idi ve sosyal hayatı depresyonu ve genel sağlık durumunun da etkisiyle çok renkli değildi.
  Muayenede hastamızın hakikaten oldukça kilolu olduğunu gözlemledik, ayrıca ileri derecede büyük memeler ile bölgesel kas ve bağların gevşemesi ile beraber karın bölgesinde aşırı yağlanma mevcuttu. Hastamıza aynı seansta meme küçültme, karın kaslarının sıkılaştırılması ve karın germe operasyonu uygulandı. Ameliyat sonrası dönem sorunsuz geçti. Hasta kliniğimize 6 ay sonra tekrar geldiğinde iri meme ve göbeğinden kurtulmuş ve bunların neden olduğu sırt ve bel ağrıları sona ermişti.
  Bu durum onun adeta yeniden doğmasına neden olmuş, egzersiz ve uygun bir diyet için hem daha fazla hareket kabiliyeti hem de motivasyon kazanmasına neden olmuştu. Sonuç olarak da hızla kilo vermiş ve operasyonun da etkisi ile 20 yaş daha genç bir vücuda sahip olmuştu. Depresyonunu yenmiş ve aynı anda iki meslek edinmişti. Kısacası yeni bir insan olmuştu.
  Sonuç olarak Plastik Cerrahi hem vücuttaki değişik uzuvların fonksiyonu ve onarımını ile ilgilenir hem de estetik görünümünü en iyi hale getirmeye çalışır. Bazı olgularda onarım ve fonksiyon, bazılarında ise estetik daha ön plana çıkabilir. Amaç kişinin mutluluğudur.
 3. alevalev
  Yeni Üye
  Ben estetik ameliyat yaptırmayı düşünüyorum. Burun ameliyatları ile ilgli bilgisi olan var mı?
+ Yorum Gönder


plastik cerrahi olmak için,  plastik cerrah olmak,  plastik cerrah olmak için