+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda Spor ahlaktır sözü ile ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Spor ahlaktır sözü ile ilgili kompozisyon
  hemen çabuk ve cevabının doğru olmasını istiyorum 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Spor ahlaktır sözü ile ilgili kompozisyon

  Spor kurallar çerçevesinde yapılan ve kimi zaman yarışma içeren aktiviteler bütünüdür.
  Kişisel veya toplu yarışlar biçiminde yapılan, bazı kurallara göre uygulanan beden hareketlerinin tümüdür.(*) Genel anlamıyla fiziksel aktiviteyi içerse de zihinsel sporlar, kart oyunları, araç sporları da spor tanımı içine girer.

  Bilim olarak köklü bir tarihi olan sporun insanlar arasında birlik ve bütünlük sağlama, sosyalleşme, sağlığa olan katkıları nedeniyle insan hayatında önemli bir yeri vardır. Fiziksel faydalarının yanı sıra ruhsal duruma olumlu etkisi de göz ardı edilemez. Güç, düzen ve istikrar gerektirmesi ile kişiye düzgün bir hayat biçimi kazandırır.

  Mustafa Kemal Atatürk sporun insan sağlığı ve başarısı için önemini “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” sözüyle vurgulamıştır. Atatürk’ün Samsun’a çıkış tarihi olan 19 Mayıs günü 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaktadır ve spor, gençlik, ve genç- sağlıklı kalma kavramları birlikte anılmaktadır

 3. FERAY
  Devamlı Üye
  Spor İle İlgili Kompozisyon

  Spor evrensel kültürün bir parçası, dünyada dili, ırkı, dini farklı insanları birleştiren önemli bir vasıtadır.
  Dünya barışına katkı sağlayan bir etkinliktir, diyebileceğimiz gibi çağımız sporunu; fiziksel faydalarının yanı sıra insanların ruhsal sağlığını da olumlu yönde etkilemek, sosyal ve moral kazançlar sağlamak amacı ile yapılan hareketler topluluğu olarak da tanımlayabiliriz. Görüldüğü gibi sporun belirli sözcükle kalıplaşmış klâsik bir tanımı yoktur.

  Spor sözlük anlamı olarak lâtince DİSPORTARE ve DESPORT biçiminde “dağıtmak, bir birinden ayırmak” anlamına gelen sözcüklerden 17 yüzyıldan sonra günümüze gelinceye kadar ilk hecesi aşınarak “SPORT” biçimine dönüştüğü araştırmacılar tarafından öne sürülmektedir.

  Britannica ansiklopedisi spor’u ” Belirli ölçüde güç ve beceri gerektiren yarışmalı ve eğlenceli etkinlikler.” olarak tanımlamaktadır.

  Sportif ögelerin tümünde dinlenmek, eğlenmek olduğu kadar aynı zamanda sosyal bir kaynaşma da vardır. Toplumla kaynaşma ve özdeşleşme konusunda spora önemli görevler düşer. Sporun sağladığı bedensel ve ruhsal anlamdaki doyum olanakları, serbest zamanları ve yaşam seviyeleri düzenli olarak artan sanayileşmiş ülkelerin özlemini duyduğu yeni bir yaşam şeklinin ayrılmaz parçasıdır.

 4. Ziyaretçi
  biraz daha uzun yazabilirmisiniz ödev acilllllllllllllllllll

 5. Fatma
  Administrator
  Spor İle İlgili Kompozisyon


  Hayatın getirdiği şartlar, imkanlarımız doğrultusunda insanların spor yönelmesi gerekir. Sağlıklı vücuda kavuşmak için günlük yapılacak spor kan akışını düzene sokarak insanların sağlıklı kararlar almasına yardımcı olur. Aktif, üretken ve güzel bir yaşam için gerekli görülmektedir.

  Gençlik yaşlarımızda spor alışkanlığı kazanarak devamlı sürdürebiliriz. Spor bırakılmaması, devamlı yapılarak faydalanılabilir. Kişiler bedenen ve ruhen kendisini huzurlu hissetmesi spor yapmaktan geçmektedir. Spordan verim alınabilmesi için maksimum emek ve uğraş gerekmektedir. Sağlıklı ve düzenli beslenme ile spordan verim alınarak belirlenen hedeflere daha kolay ulaşılır. Spor yapan gençlerin psikolojik anlamda rahatladıkları gözlemlenmiştir. Şiddete yönelmeleri azalarak, kendilerini daha güzel uğraşlara yordukları bilinmektedir. İnsanı geliştiren en değerli unsurlardan birisinin spor olduğu bilinmelidir. Spor ve egzersiz yapan insan saygı kazanarak istediği noktalara kolayca ulaşırlar.

  Spor insan çevik ve ahlaklı olur. Kendisini tanıdığı gibi başka insanların hak ve özgürlüklerine saygı gösterir. Doğru kararlar alarak kendisi ile birlikte topluma faydaları dokunur. Sağlıklarına ulaşırlar, kolay kolay hastalanmayarak rahatsızlıklar duymazlar.

+ Yorum Gönder


spor ahlak ile ilgili sloganlar,  spor ahlaktır,  spor ahlakı ile ilgili sözler,  spor ahlaktır sözünün anlamı,  spor ahlaktır sözünün açıklaması,  spor ahlaktır açıklaması