+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda atasözü iki arslan bir posta sığmaz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  atasözü iki arslan bir posta sığmaz
  iki arslan bir posta sığmaz atasözü iki arslan bir posta sığmaz 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  "İki Aslan Bir Posta Sığmaz"

  Sami hazretleri, Beşir Efendi´ye halifelik icazeti verdiği vakit “İki aslan bir posta sığmaz, ya sen başka yere git; ya da ben başka yere gideyim” diye buyurmuşlardı. Hazret, Beşir Efendi´nin kendi mertebesine ulaştığı mesajını vermiştir. Beşir Efendi, Hazret´in emri üzerine Otlukbeli ilçesinde büyük bir dergah açtı. İnsanları aydınlatmaya başladı.

  Beşir Efendi Erzincan´ın Kürpesük, yeni adıyla Saztepe köyünde 1865 yılında dünyaya gelmiştir. Keleriç, bügünkü adıyla Karakaya beldesine yerleşmiş, hayatının bir bölümünü burada geçirmiştir.

  Pir-i Sami hazretleri dünyasını değiştikten sonra Otlukbeli ilçesinden Erzincan´a gelmiş, irşat görevine Erzincan´da devam etmiştir. Erzincan´ın Ruslar tatfından işgal edilmesi üzerine Eskişehir iline muhacir olarak gitmiş, bu ilde irşat görevine devam etmiştir. Erzincan´ın düsman işgalinden kurtuluşundan sonra yeniden Erzincan´a dönmüş, hizmetine kaldığı yerden devam etmiştir. 1932 yılında dünyasını değişen Beşir Efendi de dört halife bırakmıştır. Bu halifeler Katip Nuri Efendi, Nazım Hoca, Hidayet Efendi ve Dede Paşa hazretleridir. İrşat görevini sadece Dede Paşa hazretlerine vermiştir.
+ Yorum Gönder


iki aslan bir posta sığmaz hikayesi