+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda Kıtaların konumunu gösteren paralel ve meridyenleri nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kıtaların konumunu gösteren paralel ve meridyenleri nelerdir?
  bulamadımmmm hemen cevap yazarsanız çok hoşnut olurum 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Kıtaların konumunu gösteren paralel ve meridyenleri nelerdir?

  Afrika kuzey-güney doğrultusunda Tunus'taki Beyaz Burun (37° 22' 20 K Paraleli) ile Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki Ahulhas Burnu (34° 50'28 G Paraleli) arasında 8 025 km boyunda, doğu batı doğrultusunda ise; Somali'deki Ras Hafun Burnu (51° 25' 27 D Meridyeni) ile Senegal'deki Yeşil Burun (17° 31' 17 B Meridyeni) arasında 7 416 km genişliğindedir.

  Asya, kuzey-güney doğrultusunda 8 490 km genişliğindedir. Kıtanın en kuzeyinde, Rusya'da Çelyuskin Burnu (77° 42' 55 K paraleli) yer alırken, en güneyinde, Malakka Yarımadasında ki Buru Burnu (1° 14' 17 K paraleli) bulunur. Adaları esas aldığımız taktirde, Severneya Zemlya adası (81° 16' 23 K paraleli) ile Endonezya'ya bağlı Rudi Adaları (11° 00' 19 G paraleli) arasında 10 245 km'dir.

  Kıta doğu batı doğrultusunda; Türkiye'nin de en batı ucu olan Gökçeada'nın Avlaka Burnu (25° 38' 59 D meridyeni) ile Çukçi Yarımadasında Dejnev Burnu (169° 40' 17 D meridyeni) arasında 8 200 km'dir.

  Avrupa, yaklaşık olarak harita üzerinde 35 ile 70 kuzey paralel daireleri ile 10 ile 60 doğu meridyenlerinin çerçevelediği bir üçgene benzer. Kıtada 0-4 saat dilimleri yer alır. Avrupa'nın uç noktaları ise; kuzeyde Kuzey burnu (71° 10' kuzey enlemi), güneyde Mora'nın Matapan burnu (36° 23' kuzey enlemi), Batıda Rocca (Portekiz) burnu (9° 29' batı boylamı), doğuda Ural dağları (60° doğu boylama)'dır. Rocca burnu ile Ural dağları arasındaki uzunluk 5500 km, Kuzey burnu ile Matapan burnu arasındaki genişlik 3800 km'dir.

  Avustralya 27 00 Güney enlemi, 133 00 Doğu boylamı

  asya kıtasının paralel ve meridyenleri neleredir?

  afrika kıtasının paralel ve meridyenleri nelerdir?

  avrupa kıtasının paralel ve meridyenleri nelerdir?

  kuzey amerika kıtasının paralel ve meridyenleri nelerdir?

  güney amerikanın paralel ve meridyenleri nelerdir?

  okyanusyanın paralel ve meridyenleri nelerdir?


  Yeryüzünü oluşturan sürekli büyük kara parçalarına kıta denir. Anakara da denmektedir.
  Neyin kıtayı tanımladığı için tek bir standart yoktur, ve bu yüzden farklı kültürler ve bilimler neyin kıta olarak düşünülebilmesi için farklı listelere sahiptirler. Genelde, bir kıta mutlaka geniş alanlı olmalı, sualtında olmayan topraklardan meydana gelmeli, ve önemli jeolojik sınırları olmalıdır. Bazıları en fazla 4 ya da 5 kıta olduğunu düşünürken, en yaygın kullanımda 6 veya 7 kıta sayılır.

  Afrika
  Avrupa'nın güneyinde, Atlantik Okyanusu'nun doğusunda, Hint Okyanusu'nun batısında ve Antarktika'nın kuzeyinde bulunan kıta.

  Eski dünya karalarından birisi olan Afrika, 30 218 000 km² yüz ölçümü ile kıtalar arasında Asya ve Amerika'nın ardından üçüncü sırada gelir.
  Afrika adı, Kartaca'ya ilk defa ayak basan Romalılarca "Afri" veya "Africani" denilen oymakların adından esinlenerek verilmiştir. Afrika adı bu ülkeye Pön savaşları sırasında verilmiştir. O zamana kadar Yunanlı yazarlar bu kıtaya "Libya" yani "Lebular Diyarı" derlerdi. Fakat MS I yy sonlarında bu isim bütün kıta için kullanılmaya başlandı. Afrika terimi daha sonra Arapça'ya "İfrikiya" şeklinde geçmiştir.

  Afrika kuzey-güney doğrultusunda Tunus'taki Beyaz Burun (37° 22' 20 K Paraleli) ile Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki Ahulhas Burnu (34° 50'28 G Paraleli) arasında 8 025 km boyunda, doğu batı doğrultusunda ise; Somali'deki Ras Hafun Burnu (51° 25' 27 D Meridyeni) ile Senegal'deki Yeşil Burun (17° 31' 17 B Meridyeni) arasında 7 416 km genişliğindedir.

  Afrika kuzeyden Akdeniz ile sınırlanırken kuzeydoğuda Süveyş Kanalı ile Asya'dan ayrılır. Kıta doğuda Kızıldeniz ve Hint Okyanusu ile komşudur. Babülmendep Boğazı Arap Yarımadasına 18 km yaklaşır. Kıtanın güneyi yine Hint Okyanusu, batısı Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Kıta kuzeybatıda Avrupa'dan 14 km genişliğindeki Cebelitarık Boğazı ile ayrılır.

 3. Zühre
  Devamlı Üye
  türkiye'nin paralel ve meridyen konumu

  Paralel:
  Ekvatora paralel olarak çizilen çizgilere paralel denir . Paraleller hayali birer çemberdir ve yerlerinin belirlenmesi eksen ile ekvator düzlemi arasındaki 900 lik açının birer derecelik aralıklarla bölünmesi sonucu sağlanmıştır.
  ·Paraleller ekvatordan kutuplara doğru birer derecelik aralıklarla çizilir
  ·Birbirini takip eden iki paralel arasında dünyanın her tarafında 111km mesafe vardır.
  Meridyen:Bir kutup noktasından diğerine uzanan, 3600 olan ekvator çemberinin birer derecelik aralıklarla bölünmesi sonucu elde edilmiş ve ekvator ve paralelleri dik olarak kesen yaylardır. İngiltere’de Greenwich (Griniç) gözlem evinden geçtiği varsayılan meridyen yayınabaşlangıç meridyeni denir ve 00 olarak gösterilir.
  · Başlangıç meridyeninin doğusunda 180, batısında da 180 tane olmak üzere toplam360 tane meridyen vardır.Başlangıç meridyeninin dünyanın diğer tarafındaki devamı ve onu tam çember haline getiren diğer meridyen yayı 1800 meridyenidir

+ Yorum Gönder