+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda Küçük Balık Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Küçük Balık
  Çok yoksul bir adam dere kıyısında suya daldırdığı kamışla balık tutmaya çabalıyormuş. bütün isteği evde aç bekleyen çocuklarına bir kaç balık götürebilmekmiş. akşam karanlığı havayı sararken adamın tüm umutları sönmüş. tam kamışı sudan çekecekmiş ki birden olta kıpırdamaya başlamış adam yavaşça çekmiş kamışı. balığı özenle oltadan çıkarmış. oltanın ucunda sallanan minicik balığı görmüş eh kısmet buymuş demiş. balık dile gelmiş:
  - acı bana ey insan! acı ve canımı bağışla! çünkü ben henüz küçük bir yavruyum. etim doyurmaz seni ne olur bağışla beni. HİKAYE BÖYLER NAŞLIYOR DEVAMINI GETİR DİYOR AMA HİÇBİR SİTEDE BUNUN SONUCU YAZMIYOR. EĞER BİLEN VARSA PAYLAŞSIN LÜTFEN SONU DA BÖYLE:

  -bağışla beni bie balık bir adama ne iyilikte bulunabilir demiştim. yanılmışım allahım çok yanılmışım.
  o günden sonra hep iyilik etmiş ve hiçbir zaman yaptığı iyiliğin yerini bulup bulamayacağı hesabına girmemiş LÜTFENNNN CEVAPLAYIN.. 2. Ziyaretçi

  Bizde zaten orayı arıyoruz sen ne diye girişle sonucu yazıyorsunda metnin ortasındaki gelişmeyi yazmassın
 3. Ziyaretçi
  Çok yoksul bir adam dere kıyısında, suya daldırdığı kamışla balık tutmaya çalışıyormuş. Bütün isteği, evde aç bekleyen çocuklarını doyuracak birkaç balık götürmekmiş. Ama saatler saatleri kovalamış, kamış uçundaki oltaya bir tek balık bile gelmemiş. Akşam karanlığı havayı sararken tüm umutları sönmüş adamın , tam kamışı sudan çekecekmiş ki olta bir sallanmış , birdaha, adam sevinçle kamışı sudan çıkarmış ve olta uçunda sallanan minik bir balık görmüş, �eh ne yapalım, kısmet bu kadarı� diyerek balığı özenle oltadan çıkarmış. Ve dile gelmiş küçük balık,

  Acı bana ey insan! Acı ve canımı bağışla! Çünkü henüz yavru balığım ben, Bak parmak kadar şeyim etim doyurmaz seni, ne olur bağışla beni !

  Adam duraksamış, �nasıl olur böyle bir şey �diye düşünmüş. Balık konuşuyormuş. Hemde o kadar tatlı konuşuyormuş ki�.. Adam balığı salmaya karar vermiş. Tam o anda ailesi gözlerinin önünde canlanmış. Karısı ve aç çocukları

  Onları düşünmüş.kararsız kalmış. Minik balık mı yoksa küçük yavruları mı? Mantıklı düşünmek için biraz oturmaya karar vermiş. Bağlı su dolu kovaya koymuş ve bir taşın üzerine oturmuş. Düşünmüş, düşünmüş. En sonunda bu minik balığın kimsenin karnını doğurmayacağı kanısına varmış�..

  Balığı kovadan almış. �Umudum tükenirken son anda beni ufak da olsa sevindirdiğin için sana teşekkür ederim minik balık� ve suya salmış küçük balığı. Eşyalarını toplamış bizim yoksul adam. Dereye arkasına dönmüş. O sırada gözünden bir damla yaş düşmüş , minik yavrularına küçük bir balık bile götürememe üzüntüsüyle, Tam bu sırada balık ona seslenmiş:

  - Ey insan, sen çok iyi birisin, Daha önce bir çok kişi beni yakaladı ve bırakmadı. Hırslarından ve para düşkünlüklerinden beni özellikle de konuştuğum için panayırlara ve sirklere satmayı çok paralar kazanıp zengin olmayı düşündüler derken adam onu hayretle dinliyordu:

  - Yıllardır senin gibi birini bekliyorum. Dünya ne kadar kötüleşmiş . İnsanlar para hırsı ile kıvranırken sen evdeki küçük çocuklarını doyurmak için yiyiecek aramaya çıkmış, fakir ama yüreği altından birisin. Dile benden ne dilersen ey insan, Adam:

  - Gerçekten doğru mu söylüyorsun demiş. Balık ise:

  - Tabi ki, söyle senin dileğin benim için bir emirdir.

  Adam:

  - Ben zenginlik falan istemiyorum. Ama bana bir iş biraz erzak ve küçük bir ev verirsen çok sevinirim demiş.

  Balık adamın isteklerini yerine getirmiş ve göle geri dönmüş. Adam eve gitmiş, evi adeta saray yavrusuna dönmüş. Ama karısı ve çocukları hiç bir şey olmamış gibi yaşamlarına devam ediyorlarmış, ondan başka kimse değişikliği bilmiyormuş, içinden bir ses balığın bunu bile bile yaptığını söylüyormuş ve o gün söz vermiş kendine adam. Bu balıkla onun arasında bir sır olacak kalacakmış��.
+ Yorum Gönder