+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda Hz.Muhammet'in Güzel Ahlakla İlgili Söylediği 40 Hadis Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hz.Muhammet'in Güzel Ahlakla İlgili Söylediği 40 Hadis
  Acilll ! hiçbiryerde bulamadım lütfen yardım edddiin.. :( 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Adamın biri evine gelmek için Rasulullah'dan@ izin istedi. 0 da gelmesini söyledi; fakat ailesine de bu adamın kabilesinin iyi bir ferdi olarak bilinmediğini haber verdi. Evine geldiğinde Rasulullah@ onu çok iyi karşılayarak gayet kibar ve nazik muamele ederek konuşmuştur. Hz. Aişe bu duruma şaşırmıştı. Misafir gittiğinde bu şahsın iyi birisi olmadığını bilmesine rağmen, ona niçin bu kadar iyi ve candan davrandığını sordu. Rasulullah@ Allah huzurunda en kötü insanın; küstah ve kötü söz söylediği için insanların görüşmeyi kestiği insan olduğunu söylemiştir. ( Siret Ans. 1/40 )

  Bir gün Ebu Zer'i aradı; fakat evde yoktu. Kısa bir süre sonra Ebu Zer, Peygamber@ yatağa uzanmışken çıka geldi. Rasulullah onu görence ayağa kalkarak kucakladı.

  Cafer de Habeşistan'dan döndüğünde onu da kucaklayarak alnından öptü. İnsanları selamlamada önce davranan hep o olurdu. Yolda yürürken gördüğü kadın, erkek, çocuk herkese selam verirdi. Bir defasında yürürken rastladığı müslüman ve münafıkların karışık olduğu bir grubu topluca selamlamıştır. ( Siret Ans. 1/40 )

  . Enes şöyle demiştir: "Bir gün Rasulullah@ beni bir şey yapmak için gönderdi, ben de (kendi kendine) "Allah'a and olsun ki gitmeyeceğim" dedim. Fakat Allah'ın Resulü'nün@ emrettiğini yapmam gerektiğini kalbimde hissettim. Bu yüzden yola çıktım. Sokakta oynayan çocuklarla karşılaştım. Arkamdan yanaşmış olan Rasulullah aniden ensemden yakaladı. Dönüp baktığımda gülerek, "Emrettiğim yere gittin mi küçük Enes?' diye sordu. Ben de, 'Evet, oraya gidiyorum, ey Allah'ın Resulü@ diye cevap verdim. Rasulullah bana hiçbir şey söylemeden gülümsedi." ( Siret Ans. 1/40 )

  Hz. Ali'nin rivayetine göre, Rasulullah bir yahudi doktora birkaç dinar borçluydu. Yahudi borcunu ödemesini isteyince, Rasulullah@ : "Sana (şu an) verecek hiçbir şeyim yok:' dedi. Yahudi de: "Muhammed, parayı almadan ayrılmayacağım' diye cevap verdi. Resulullah'da "O zaman ben de seninle otururum:' dedi. Ve gerçekten de öyle yaptılar. Rasulullah@ öğleyin, ikindi vaktinde, akşam, gece ve ertesi sabah yahudi yanındayken namaz kıldı. Sahabe de yahudiyi tehdit ettiler. Rasulullah@ durumun farkındaydı. Ashabı Rasulullah'a@: "Ey Allah'ın Resulü, bu yahudi seni esareti altına mı aldı?" diye sordular. Rasulullah@ : " Aramızda akit yapılan birisine karşı kötülük yapmaktan Rabbim beni alıkoymuştur ' buyurdu. Daha sonra güneş yükseldiğinde yahudi: "Şehadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur ve yine şehadet ederim ki, sen Allah'ın elçisisin. Mülkümün yarısını Allah yoluna vakfediyorum. Allah'a yemin ederim ki sana öyle davranmamın sebebi Tevrat'ta: "Muhammed bin Abdullah, doğum yeri Mekke, hicret ettiği yer Tâbe(Medine) ve hükümdarlığı Suriye'de olan.." şeklinde tarif edilenin sen olup olmadığını anlamak içindi. Sıkıntı olduğunda kaba veya sertleşip bağırmazdı. Ağzından hiç kaba, kötü bir söz çıkmamıştır. ( Siret Ans. 1/40 )

  Resulullah@ bir deve satın almıştı. Bir müddet sonra satıcı gelerek çok sert bir ifadeyle parasını istedi. Sahabe adamın üzerine yürümek istediyse de Resulullah@ onu bırakmalarını, çünkü alacaklının daima alacağını isteme hakkı olduğunu söyledi.

  Yine bir başka alacaklı Resulullah@'dan kaba bir tavırla alacağını istediğinde Hattab oğlu Ömer onun üzerine yürüdü. Resulullah@ :" Ey Ömer, dur! Benden borcumu ödememi, ondan da sabırlı olmasını istemen daha doğru olur. " buyurdu. ( Siret Ans. 1/40 )
+ Yorum Gönder


hz muhammedin güzel ahlakla ilgili 40 hadisi