+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda morfeanın sebebi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  morfeanın sebebi nedir
  morfeanın sebebi nedir 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Morfeanın sebebi nedir?

  Morfea, cildinizde kırmızı veya mor lekelere neden olan, nadir görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Bu durum genellikle gözde, kollar ve bacaklarda görülür. Morfea bütün yaş gruplarında meydana gelir, fakat genellikle erkeklerden çok kadınları etkiler.

  Cildin renk değiştirmesinden iç organlarda hasara kadar geniş çapta problemlere sebep olabilecek bir rahatsızlık olan Morfea sklerodermanın lokalize biçimidir. Morfea iç organlara zarar vermeden cildinizin en dış katmanlarında yayılma eğilimindedir. Bazen morfea eklemlerinizdeki hareketi kısıtlayabilir.

  Tedavi, morfeanın şiddetine bağlıdır. Doktorunuz ilaçlar, fizik terapi veya diğer tedavileri önerebilir.

  Belirtiler ve Semptomlar

  Harfiyen “sert cilt” manasına gelen bir terim olan Morfea sklerodermanın bir biçimidir. Cildinizi sertleştirmenin yanısıra hastalığın yayıldığı cildi kalınlaştırır ve çevresindeki alandan daha açık veya koyu renkte görünecek biçimde rengini değiştirir.

  Çoğu kimse kırmızı, mor veya sarı olarak başlayıp kademeli olarak beyazımsı bir merkez geliştiren bir veya iki oval leke geliştirir.

  Morfea genellikle sadece cildinizin üst katmanlarına tesir, fakat bazı durumlarda cildin altındaki yağlı doku veya bağ dokuda da görülebilir.

  Nedenleri

  Morfeanın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genellikle kroniktir veya nükseder fakat kalıtsal değildir. Bağışıklık sisteminin bir reaksiyonun bu durumun gelişiminde rol oynadığına inanılmaktadır.

  Uzmanlar, morfeanın kızamık ve su çiçeği gibi enfeksiyonlarla birlikte görüldüğünü düşünmüştü fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar bu teoriyi desteklemiyor. Lyme hastalığına neden olan organizmayla bağlantısı da önerilmiş fakat kanıtlanmamıştır.

  Risk Etkenleri

  Morfea, kadınlarda erkeklere nazaran daha yaygındır ve bütün yaş gruplarında meydana gelir. Bulaşıcı veya kanserojen değildir. Çünkü nedeni bilinmemektedir ve en yüksek risk altında olabilecek kişileri belirlemek zordur.

  Ne Zaman Tıbbi Yardım Alınmalı?

  Renk değiştiren, sertleşen veya kalınlaşan ciltte lekeler fark ederseniz, doktorunuzu görünüz. Erken teşhis, hastalığın yayıldığı cildin en başarılı biçimde tedavi edilmesini sağlar, yeni lekelerin gelişimini yavaşlatır ve doktorunuzun komplikasyonları ilerlemeden tanımlamasına ve tedavi etmesine olanak verir.

  Tarama ve Teşhis

  Cilt rahatsızlıklarında uzman bir doktor (dermatolojist) aşağıdakileri taban alarak bir teşhisi onaylayabilir:

  Fiziksel muayene. Cildinizin renk değiştirmesi ve sertleşmesi morfeanın göstergeleridir. Doktorunuz cildinizi inceleyerek mevcut diğer işaret ve semptomlar hakkında konuştuktan sonra analiz için doku örneği almayı önerebilir.

  Doku numunesi. Doktorunuz cildin ikinci katmanında (dermis) kolajenin kalınlaşması gibi teşhise imkan veren anormallikleri laboratuarda incelemek üzere hastalığın yayıldığı cildinizden bir doku örneği alabilir. Kolajen cildiniz dahil olmak üzere bağ dokularınızı oluşturan bir proteindir. Cildinizin elastik ve dayanıklı olmasına yardım eder.

  Komplikasyonlar

  Morfeanın en yaygın komplikasyonu, cildinizin değişik renkteki lekeleri kollarda, bacaklar ve yüzde görülüyorsa kendinize olan güveniniz ve görünümünüzle ilgili olası bir olumsuz etkidir.

  Eğer yüzünüzde çıktıysa cildiniz basık ve soluk renkli görünebilir. Cildiniz zaman içerisinde yumuşamaya başlayacak ve solukluğu daha az belirgin hale gelecek olsa da bazı renk değişiklikleri/solukluk yıllarca sürebilir.

  Kollar ve bacaklarda görülen morfea bu rahatsızlıktan muzdarip beş kişiden birinde eklemin hareket kabiliyetine zarar vermektedir. İlerleyen aylarda veya yıllarda cildin soluk lekeleri kalsa da ağrısı bitebilir .

  Bazen ciltte yeni çıkan sert ve soluk lekeler öyle çok sayıda çıkarki birleşmiş gibi görülebilir. Bu daha da yayılmış duruma genel morfea denir. Nadiren progresif sistemik skleroderma adı verilen kan damarlarınızı ve iç organlarınızı etkileyebilecek daha ciddi bir durumun bir parçası olabilir

  Kişisel Bakım

  Güneş, morfeanın zaten rengini değiştirdiği cildinizi karartabilir, bu nedenle koruyucu krem sürün, cildinizi örtün ve mümkünse doğrudan temastan kaçının. Ayrıca cildinizi yumuşatmak ve dokusunu iyileştirmek için nemlendiriciler kullanın.

  Eğer daha görülür yerlerde morfeanız varsa makyaj ve diğer lokal tedaviler durumu gizlemenize ve cildinizin daha doğal görünmesine yardımcı olabilir.
+ Yorum Gönder


morfea nedenleri,  morfea hastalığının nedenleri,  morfeanin nedenleri