+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda Mide de gaz ağırlık ve bulantı hangi hastalığın belirtileridir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mide de gaz ağırlık ve bulantı hangi hastalığın belirtileridir
  mrb.midemde sürekli gaz,ağırlık,bazen bulantı,ekşime gibi rahatsızlarım var.bunlar hangi hastalığın belirtileri olabilir acaba? 2. Mine
  Devamlı Üye

  Mide de gaz ağırlık ve bulantı hangi hastalığın belirtileridir

  Mide Ağrısı
  Mide veya karın ağrısı, karnın üst kısmında, bazen da sırt bölgesinde veya omuzlar arasında hissedilir. Ağrılar bir takım hastalıkların belirtileridir. Sinir veya karaciğer kaynaklı olabilir. Doktor şart.
  Gastrit, kolit, sinirsel hazımsızlıklar, safra hastalıkları, mide ülseri veya mide kanserinde yukarda tarif edilen şekilde ağrılar görülür.


  Mide Bulantısı
  Mide de duyulan ve insana kusacak gibi bir duygu veren bu rahatsızlığa “bulantı” denir. Sebepleri çok çeşitlidir. Sebebi için doktor şart.
  Yemeklerin mide ve bağırsaklarda gereği gibi hazmedilmemiş olması, mide, bağırsak, safra kesesi, karınzarı veya böbreklerde iltihaplanma, mikroplu hastalıklar, sigara tiryakiliği, alkolikler ve sinir bozukluları mide bulantısına sebep olurlar.
  1-2 gün içinde geçmeyen bulantılar için doktora başvurulmalıdır. En azı yemeklerini iyi çiğnemelerinden tedaviye başlanır.

  Mide Ekşimesi
  Mide hastalıklarından kaynaklanabileceği gibi, safra ve onikiparmak bağırsağından sebep de olabilir. Sebebini bulmak için doktor şart.

  Gastrit
  Midenin iç yüzündeki zarın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Mide iltihabı veya mide nezlesi de denir.

  Hazırlayıcı nedenler : Ağır yemekler, fazla kuru veya sert yiyecekler, hamur işleri, tatlılar, acı ve baharatlı yiyecekler, alkol, fazla miktarda çay, kahve veya sigara içmek, yemek saatlerinin düzensiz olması, çabuk çabuk ve çiğnemeden yemek, fazla ilaç kullanmak, ateşli hastalıklar, karaciğer veya safra kesesi hastalıkları, kalp hastalıkları veya romatizmadır.

  Tedaviye başlamadan önce hastalığın nedenini tespit etmek gerekir.
  Belirtileri : Mide ağrısı, bulantı veya kusma, baş ağrısı, iştahsızlık, aniden çıkan ateş, baş dönmesi, dilde beyaz pas, yorgunluk görülür. Midenin üzerine bastırılınca da ağrı hissedilir. Bu belirtiler özellikle ilk bahar ve son bahar aylarında artar.

  Tedavisi : Perhiz ve istirahat şarttır. Hastalığı doğuran nedenler ortadan kaldırılır. Hafif yiyecekler yenir. Aspirin gibi ilaçlar kullanılmaz. Yemekler, yavaş yavaş ve çok çiğnenerek yenir.


  Mide Gazı
  Midede veya bağırsaklarda gaz birikebilir. Nedeni; hava yutmak veya mide hastalıklarıdır.


  Mide Hazımsızlığı
  Sindirimin normal şekilde olmaması ve bağırsakların seyrek çalışmasına; halk arasında hazımsızlık, tıp dilinde ise dispepsi denir. Nedenleri çeşitlidir. Ağır yemekler, yemekleri gereği gibi çiğnememe, diş veya dişeti iltihapları, içki veya sigara içmek, çok miktarda çay veya kahve içmek, fazla miktarda şekerli veya unlu şeyler yemek, kansızlık, yorgunluk, sinir bozukluğu ve üzüntü hazımsızlığı doğuran nedenler arasında sayılabilir.

  Yemekten bir süre sonra; midede şişkinlik veya yanma hissi ortaya çıkar. Sık sık yemek ihtiyacı hissedilir. Kabızlıktan şikayet edilir. Bazı kimselerde halsizlik, uykusuzluk, unutkanlık veya çarpıntı görülür. Tedavinin ilk şartı; sıkıntı ve üzüntülerden sıyrılmaktır. Zararlı şeyler terkedilir. Et yemekleri de mümkün olduğu kadar azaltılır. Haddinden fazla yemek yenmez. Yemeklerden sonra soğuk su içilmez. Yemek aralarında acıkınca süt ile birkaç galete yenilebilir.

  Mide Kanaması
  Mide ülser, mide kanaması ya da sert bir cismin mideye vurması sebeplerinden bazılarıdır. Mide kanaması hastayı hemen hastaneye getiriniz.


  Mide Kanseri
  Tedavi edilmeyen mide hastalıklarının sonucunda kaçınılmaz hastalıktır. Çok İçki içmek de mide kanseri yapabilir.

  Mide Krampı
  Mide spazmı da denilen bu hastalığa hazmedilmeyen yiyecekler sebep olur genelde.

  Sinirsel Hazımsızlık
  Sinir sisteminin düzenli, uyumlu çalışmasını kaybetmesi sonucu ortaya çıkar. Ayrıca, alkol kullanmak, fazla sigara içmek, haddinden fazla çay, kahve veya süt içmek, çabuk ve gereği gibi çiğnemeden yemek yemek şikayetlerin artmasına neden olur. Hastanın karnında ağırlık hissi vardır, midede gurultu, yanma veya ekşime görülebilir. Geğirir, gaz çıkarır. Yorgunluk, baş ağrısı, çarpıntı ve unutkanlıktan da şikayet edilir.


  Mide Sarkması
  Midede; haddinden fazla gaz, ağrı ve iştahsızlık ile kendini gösteren bir durumdur.
  Sebebi; mide kaslarının zayıflaması sonucu, midenin bulunduğu yerden aşağı düşme olayıdır. Belirtileri; hasta, midesinin çeşitli yerlerindeki ağrılardan, iştahsızlıktan ve ağzına sık sık ekşi su gelmesinden şikayet eder.
  Öncelikle, midedeki gaz ve asit fazlalığını tedavi etmeye çalışılmalıdır.

  Mide Sarkması
  Midede çok fazla gaz, fazla ağrı şeklinde kendini gösterir. Mide kasları zayıflamıştır.


  Mide Tembelliği
  midenin besinleri gereği gibi ve normal sürede hazmedememesine mide tembelliği bir başka ifadeyle mide zafiyeti denir. Nedeni, midede asit fazlalığı, mide kaslarının zayıflamış olması veya midenin hazım için gerekli olan salgıyı yapamamasıdır.


  Mide Ülseri
  Midenin iç yüzündeki belirli bir kısmın aşınması sonucu meydana gelen yaraya mide ülseri denir. Sinir bozukluğu, midede asit fazlalığı, zamanında ve iyi tedavi edilmeyen gastrit, mide zafiyeti, karaciğer yetersizliği veya safra azlığı, kalp hastalıkları, sindirilmesi güç yiyeceklerin aşırı derecede kullanılması, haddinden fazla sigara, çay, kahve veya asit yapıcı meşrubat içmek, alkol kullanmak veya bazı ilaçların uzun süre kullanılması mide ülserini doğuran nedenler arasındadır. Hastalığın başlangıcında mide ekşimesi ve ağırlık hissi vardır.

  Hastanın ağzına, sık sık ekşi su gelir. Tat alma duygusu hafiflemiştir, dil paslıdır, hastanın rengi solmuştur. Karnın üst kısmına bastırılınca, acıma hissedilir. Bu belirtiler ortaya çıktıktan sonra; en kısa zamanda tedaviye geçilmezse; yemeklerden 2-3 saat sonra sırta doğru yayılan şiddetli mide ağrıları baş gösterir. Baş dönmesi ve terleme de görülür. Bu devrede, kusma ile bir miktar kan da görülebilir. Bazı kimselerin büyük abdestleri katran gibi olur.

  Bu işaretler, ülserin ilerlemiş olduğunu gösterir. Mide ülseri, bilhassa ilk bahar ve son bahar aylarında, çok rahatsız edici bir hal alır. Ağrı ve kanamalar artar. Mide ülseri, başlangıcında teşhis edilip de tedaviye başlanılacak olursa, telaşlanmaya ve korkmaya gerek yoktur. Bu durumda yapılacak ilk iş, üzüntüye kapılmamak, aksine bütün üzüntülerden sıyrılmaya gayret sarf etmektir.

  Sonra tedaviye yardımcı olmak amacıyla aşağıdaki hususlara kesinlikle uymak gerekir. - Tedavi süresince istirahat edin - Yemeklerinizi, her gün belirli saatlerde yiyin - Bağırsaklarınızın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayın - Sigara, çay, kahve ve alkolü bırakın - Diş sağlığına önem verin - Süt ve sütlü yiyecekler, yumurta, kızarmış ekmek, tereyağı, pelte ve haşlanmış balık, sebze püreleri ve patates yemeğini sofranızdan eksik etmeyin.

  Mide Üşütmesi
  Geçicidir. İshal olabilirsiniz.


  Mide Yanması
  Göğüs kemiğinin arka tarafında hissedilen yanma ile kendini gösterir. Nedeni midede fazla miktarda asit bulunmasıdır.

  Geğirmek
  Çoğunlukla sinirli kimselerde görülür. Bunlar yemeklerde haddinden fazla hava yutarlar. Ayrıca geğirme mide veya safra kesesi hastalıklarının bir belirtisi olabilir. Bu nedenle esas nedeni tespit etmek gerekir. Gıda zehirlenmeleri Gıda zehirlenmeleri; çoğunlukla bayatlamış ve bozuk yiyecekler veya bayat balık yedikten sonra görülür.

  Belirtileri : Hasta solumakta, yutkunmakta güçlük çeker. Kaslarında ağrı ve kramplar vardır. Baş dönmesi, halsizlik, mide ağrısı ve bulanık gördüğünden şikayet eder. Bazı hastalarda kabızlık, bazılarında da ishal görülür.

  Yapılacak ilk iş, hastayı kusturmaktır. Gerekiyorsa sunni solunum da yapılır. Vakit kaybetmeden hastaneye götürülür. hava yutma Tıp dilinde aerofaji diye bilinen bu hastalık, genellikle asabi mizaçlı kimselerde görülür.

  Bunlar yemek sırasında farkına varmadan hava yutarlar. Hava yutma, mide ve bağırsak gazlarının oluşmasına yardımcı olur. hıçkırık Solunum kasları ve özellikle diyaframın uyarılması sonucu ortaya çıkar.

  mutlaka teşhis için doktorunuza başvurun geçmiş olsun
 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Mide Krampı hakkında kısa bilgi

  Midede veya bağırsaklardaki hazmolmuş gıdaların, oralarda herhangi bir yere takılması sonucu şiddetli bir ağrı meydana getirmesine mide krampı veya mide spazmı denir.

  Tedavi için gerekli malzeme : Tarçın, su.
  Hazırlanışı : Bir çay bardağı sıcak suya, 1 kahve kaşığı tarçın konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülüp içilir.
 4. Zühre
  Devamlı Üye
  Mide Bulantısına Ne iyi Gelir

  Mide bulantıları genellikle herhangi bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan ve hastayı aşırı derecede rahatsız eden bir şikayettir. Hasta bu durumda yemek kokusu duymak istemez, gördüğü yemek ve duyduğu kokulardan tiksinir


  Bulantının Sebepleri:


  Mide bulantısı ve yüksek ateş bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Hastalık sebebiyle ya da yabancı bir maddenin vücudumuza girmesi neticesinde hasta kusma isteğinde olabilir. Bir hastalığa dayanmadığı halde en fazla rastlanan mide bulantısı taşıt tutmasıdır. Bazen menenjit gibi hastalıklar da mide bulantısına sebep olabilir.

  Mide Bulantısı İçin Önemli Tavsiyeler:

  *Bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı toz zencefil eklenerek demlenir. Biraz bekletildikten sonra süzülerek tüketilir.*En yaygın olarak bilinen yöntemi bir bardak suya bir-iki kaşık nane eklenerek kaynatılması ve bunun içilmesidir.

  * Bir su bardağı soğuk suya bir çay kaşığı ince kıyılmış ebegümeci eklenip demlenmesi için on iki saat beklenir. Ardından içi sıcak su dolu bir kabın içine oturtularak ılınması beklenir. Sabah ve akşam iki kez içilir.

  * Bir su bardağı kaynar suya bir çay kaşığı ada çayı eklenip demlendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı tüketilir.* Bir fincanı kaynar suya içine bir çay kaşığı ıhlamur eklenip demlendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı tüketilir.

  * Bir kahve fincanı limon suyu ile bir silme tatlı kaşığı Türk kahvesi karıştırılıp içildikten sonra üzerine bir kahve fin*canı ılık su içilir.

  * Bir çay fincanı kaynar suya bir çay kaşığı mercanköşk eklenip demlendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı tüketilir.

  * Kızartılmış bir dilim ekmek sirkeye batırıldıktan sonra üstüne nane elenerek tüketilir.

  * Bir çay fincanı kaynar suya bir çay kaşığı kekik katılıp demlendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı tüketilir.

  * Bir çay fincanı kaynar suya bir çay kaşığı kılıç otu eklenip demlendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı tüketilir.

  * Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı civanperçemi eklenip demlendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı tüketilir.

  * Bir çay fincanı kaynar suya bir çay kaşığı katırkuyruğu eklenip demlendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı tüketilir.

  * Bir çay fincanı kaynar suya bir çay kaşığı kimyon ve sumak eklenip demlendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı tüketilir.

  * Bir çay fincanı kaynar suya bir çay kaşığı ıhlamur eklenip demlendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı tüketilir.

  * Bir su bardağı kaynar suya birer çay kaşığı nane, anason ve raziyane eklenip demlendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı tüketilir.


 5. Ziyaretçi
  Midem bulanıyor neden acaba 2 aylik ewliyim

 6. Fatma
  Administrator
  Midem bulanıyor neden acaba 2 aylik ewliyim
  Mide bulantısının bir çok nedeni olabilir. Evliyseniz hamilelik ihtimalide var.

 7. Ziyaretçi
  Bende astim var bide cok öksuruyom antibiyotik haplar aliyom midem dede yanma var bulanti var akciger icin makineye koydular temiz cikti ama öksuruk neden oluyo

 8. Fatma
  Administrator
  Bende astim var bide cok öksuruyom antibiyotik haplar aliyom midem dede yanma var bulanti var akciger icin makineye koydular temiz cikti ama öksuruk neden oluyo
  Astım olduğunuz için. tozlu ortam veya sigara içilen bir ortamsa sizi öksürtebilir. Sigara içilen, rutubetli ve tozlu ortamlarda bulunmayın.

+ Yorum Gönder


mide bulantısı ve gaz,  midede gaz ve bulantı,  gaz ve mide bulantısı,  gaz mide bulantısı yaparmı,  acıkınca mide bulantısı,  yemekten sonra mide bulantısı ve gaz