+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda Nasıl Televizyon Sunucusu Olunur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Nasıl Televizyon Sunucusu Olunur
  Nasıl Televizyon Sunucusu Olunur 2. Mine
  Devamlı Üye

  Nasıl Televizyon Sunucusu Olunur
  spiker nasıl olunur - spikerlik hakkında - spikerlerin stajı


  Medya kuruluşlarının televizyon veya radyo programlarında çalıştırmak üzere spiker, sunucu veya programcılara ihtiyacı vardır. Bunlar dışında teknik konularda da bu sektöre verilen hizmetlerin çeşitliliği de oldukça fazladır. Haber hazırlayanlar, teknik ekipman kullananlar (görüntü, ses, ışık teknikerleri), haberin, programın, yayının senaryosunu hazırlayanlar hep bu sektörde ihtiyaç duyulan kişilerdir. Her biri kolay yetişmese de en zor bulunanlar genellikle spiker ve sunuculardır. Ülkemizde spikerlik kurslarının yaygın olmayışıyla ilgili olarak, üniversitelerde bu konuyla ilgili geniş bir eğitim verilmemesiyle ilgili olarak ülkemizdeki spiker ve sunucu ihtiyacı zor karşılanmaktadır. Bu karşılama süresince sektöre hizmet veren spiker ve sunucular sadece fiziksel açıdan bu işi göğüsleyebilmekte ve fazlasıyla sunumlarında hatalara yer vermektedirler. Düzgün Türkçe konuşamayan spikerler, canlı yayında heyecanlanıp hata yapanlar, özel hayatlarıyla gündemi yakalayanlar oldukça fazladır.

  Büyük medya kuruluşları büyük programları için kaliteli spiker ve sunucu aramaktadırlar. Aradıkları kişileri genelde kaliteli kurslardan eğitim almış kişilerden seçmekteler. Hal böyle olunca ne kadar talep olursa olsun ihtiyacı karşılayan spiker veya sunucu sayısı oldukça azdır. Kurslar konusunda bilmeniz gerekenleri daha önce şu yazımızda belirtmiştik. Şimdi sizlere nasıl spiker olabileceğinizden bahsetmek istiyorum. Ama bu yazının devamını okumadan bir spikerin hangi özelliklere sahip olması gerektiğini yine daha önceki şu yazımızdan okumanızı tavsiye ederim.

  Spiker olmak isteyen kişi bu özellikleri taşıdığı taktirde iyi seçilmiş kaliteli bir spikerlik sunuculuk kursunda gerekli eğitimi ve belgeyi alıp istediği kuruma başvurabilir. Aldığı bu sertifika ve hazırladığı demo kayıt ilgili kurumlara teslim edildikten sonra kurumun da yapacağı bir sınav, araştırma inceleme vs. ile geçerlilik kazanır. İşe başvuran kişi ilgili deneme sürecinden sonra aktif spikerlik hayatına adım atmış olur.

  Özetlersek; spiker olmak için öncelikle bazı özelliklere sahip olmak gerekir. Sonra ilgili ve kaliteli bir eğitim kurumundan bu işin eğitiminin alınmış olması gerekir. Daha sonra örnek çalışmalarla çalışılmak istenen kuruma başvuru yapılıp beklenen cevap alındıktan sonra deneme sürecinin de ardından kişi aktif spikerlik veya sunuculuk yaşamına başlayabilir. Bu konuyla ilgili bir yazıya da şuradan erişebilirsiniz.

  Hepinizin aklını kurcalayanın böyle bir kursa gittikten sonra iş bulup bulamamak olacağını tahmin ediyorum. Ama şunu bilmelisiniz ki kaliteli bir eğitim aldıktan sonra o eğitim kurumu da sizin spikerlik sunuculuk kısaca medya dünyasındaki yolunuzda size büyük katkı sağlayacaktı


  TRT’de Staj Nasıl Yapılır?
  Yine bize en çok yöneltilen sorulardan bir tanesi TRT de spikerlik sunuculuk habercilik stajı yapmak üzerine oluyor. TRT’de staj yapmak sandığınız kadar zor değil. Ama TRT’nin sizden ne istediğini bilmeniz gerekiyor. TRT öncelikle iki çeşit staj kabul etmekte. Birincisi Yaz Stajları, diğeri ise Mesleki Eğitim Stajları olarak sıralanabilir. Yaz stajları her yıl üniversite ve meslek yüksek okullarının öğrencilerine ayrılmaktadır. İlgili öğrencilerin isimleri TRT kurumuna okulları tarafından iletilmekte ve okul kontenjanından faydalanamayan öğrenciler için Mayıs ayının ortalarına kadar kendi alanlarıyla ilgili birimlere şahsen müracaat etmeleri sonrasında değerlendirmeden geçirilerek kabul edilmektedir.

  Diğer staj imkanı olan Mesleki Eğitim Stajları ise her yıl 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında teknik ve meslek lisesi öğrencileri için her ile bağlı Milli Eğitim Müdürlüklerine kontenjanlar bildirilmekte ve Müdürlük tarafından kontenjan dağılımı yapılmaktadır. Okul kontenjanından faydalanamayan öğrencilerin Mayıs ayından sonra şahsen başvuruları ve değerlendirme sonucu uygun görüldüğü taktirde staja başlanabilir. Spikerlik Sunuculuk Kurslarında verilen eğitimler sonucu kurs tarafından ilgili yerlerde staj yapma imkanı bulunabiliyor.
  alıntıdır - spikerlik sunuculuk kursları
+ Yorum Gönder


nasıl televizyon sunucusu olunur