+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda Nasıl MİT Ajanı Olunur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Nasıl MİT Ajanı Olunur








  Nasıl MİT Ajanı Olunur







 2. Mine
  Devamlı Üye





  Nasıl MİT Ajanı Olunur?

  Ülkemizde istihbarat teşkilatının adı MİT’dir. Milli İstihbarat Teşkilatı’nda istihbaratçı olarak çalışmayı, gizli görevlere gitmeyi hayal eder pek çok kişi… Peki nasıl MİT ajanı olunur. MİT’e girmek çor mu zor. Uzmanlara göre hayır hiç zor değil. MİT’te iki ayrı grup çalışıyor. Bunlardan ilki haber almada kullanılan ve toplumun içerisinde belli bir konumları olan insanlardır. Bunlar MİT’te kadrolu olarak çalışmazlar. MİT, ihtiyaç duyduğu konularda haber almak amacıyla pozisyonuyla eğitimi uygun olanlar arasında teklif eder ve bu kişiler MİT’in bir mensubu olurlar. İkincisi ise MİT’in kadrolu elemanları yani memur statüsünde çalışan kişilerdir.
  Bunlar pek fazla haber alma işlerinde çalışmazlar. Görevleri haber alma çalışmalarını yönlendirerek bunları değerlendirmektir. Haber kaynağı olarak değerlendirilecek kimseler herhangi bir özelliği sahip değildirler. Bir tek o haberi alacak konumda olması gerekir. Alt kademe işlerde görev yapacaklarda tahsil şartı aranmaz. Ama kişinin içinde bulunduğu konum üst düzey olabilir. O vakit de devletin en üst görevlerinde bulunan kimseler de haber kaynağı olarak değerlendirilebilir.
  Ötekiler için zamana göre bazı koşullar aranır. Eskiden MİT’te çalışan kişilerin akrabaları veya onların önerdiği kişiler MİT’e personel olarak alınırdı. Şu an ise kamuya açık ilanlarla personel seçimi gerçekleştirilmektedir.




+ Yorum Gönder