+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda Tığ işi kolay askılı bluz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tığ işi kolay askılı bluz
  Arkadaşıma doğum günü hediyesi olarak örmek için bluz arıyorum, örgü konusunda tecrübeli değilim. Model konusunda yardım istiyorum. 2. Mine
  Devamlı Üye

  tığ işi kolay askılı bluz

  anlatmlitigisibluzmodel.jpg

  ARKA: 3.5 nolu tığımızla52 cm uzunluğunda zincir çektikten sonra üzerine 10 sıra trabzan örelim ve desenimize başlayalım.


  1.sıra: Tek noktaya 3 defa dolgu yapalım. ve 2 zincir çekip aynı noktaya tekrar 3 dolgu yapalım. 3 zincir çekip 5. trabzana aynı işlemi tekrarlayalım. Tekrar 5 trabzan sayıp 1 dolgu -2zincir-aynı yere bir dolgu daha yapalım. 3 zincir çekip desene başlarken yaptığımız işlemi tekrarlayalım.

  2. sıra : Aynı şekilde örelim sadece tek dolgu yaptığımz yere aynı noktaya aralarında tek zincir çekerek 6 dolgu yapalım.  3.sıra: 3 dolguları aynı şekilde devam ettirelim.6dolgu yaptığımız yere geldiğimizde 5 zincir çekip aralarına batarak 5 zigzag oluşturarak sıramızı tamamlayalım.

  4.sıra: Aynı işleme devam edelim sadece 5 zigzag yaptığımz yer bu sırada 4 zigzag oluyor.

  5.sıra: Burda ise 3 zigzag yapıyoruz.

  6.sıra: Başlangıcında 3 er dolgu ile çift sıra ördüğümüz 2 dolgu arasından başlayalım ve şu şekilde devam edelim : 2 dolgu arasını v harfi şeklinde örünce sonraki 4 sırada fotoğrafta gördüğümüz gibi v şeklini elde ederiz.

  Bu şekilde devam ederken diğer taraftan önceki desende uyguladığımız zigzag örgümüzden son bir tane örüp bitirdiğimizde örneğimiz tamamlanıyor. Böylece 2. defa aynı örneği devam ettireceğimiz zeminimizi yarıyarıya hazırlamışToluyoruz. toplam örgü boyumuz 68 cm olduğunda örgümüzü bitirelim.

  ÖN: Arka beden ile aynı şekilde örmeye başlayalım .Örgü boyumuz 53 cm olduğunda örgümüzü 3 parçaya ayırıyoruz ve orta bölümü kapatarak yaka açıklığını elde ediyoruz. Omuz kısımlarını arka ile aynı uzunluğa gelene kadar devam edelim.

  KOL: 23 cm zincir çekerek başlayalım.10 sıra trabzan ördükten sonra kol arttırmalarını her iki yandan 3 lü dolgu yaparak sağlayalım.16 sıra örnekten sonra 3 sıra trabzan örerek bitirelim.

  YAKA: Omuzlarımızı diktikten sonra yaka kenarına 3 sıra trabzan yapalım.

  DİKİŞ: Kol altlarımızı dikelim. Kol ucundaki manşet bölümüne zincir çekere brit ilik yapalım ve karşılıklarına düğme dikelim. Ön ve arka parçayı kol için üstten 23 cm boşluk bırakarak dikelim. Aynı şekilde trabzan bölümüne zincir çekerek bir ilik yapalım ve karşılıklarına düğme dikelim.
+ Yorum Gönder


TIĞ İŞİ BLUZLER