+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda kaldıraçlar kaç tipi vardır bunlar nelerdir nelere benzerler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  kaldıraçlar kaç tipi vardır bunlar nelerdir nelere benzerler
  kaldıraçlar kaç tipi vardır bunlar nelerdir nelere benzerler 2. Leyla
  Devamlı Üye

  kaldıraçlar kaç tipi vardır bunlar nelerdir nelere benzerler


  kaldıraçlar kaç tipi vardır bunlar nelerdir nelere benzerler hakkında bilgi  Kaldiraçlar, sabit bir destek etrafinda hareket edebilen saglam çubuklardir. Kaldiracin etrafinda döndügü noktaya destek denir. Uygulanan kuvvetin destek noktasina olan uzakligina kuvvet kolu, yük ile destek arasindaki uzakliga yük kolu denir. Bir kaldiraçta kuvvet kolu, yük kolundan ne kadar uzun olursa, bu kaldiraçla kaldirilabilecek yük de o kadar büyük olur.

  Dengede olan bir kaldiraçta kuvvetle kuvvet kolunun çarpimi, yükle yük kolunun çarpimina esittir. Buna kaldiraç baglantisi denir.

  Kuvvet x Kuvvet kolu = Yük x Yük kolu
  Kaldiraçlar, destek noktasinin bulundugu yere göre çift ve tek tarafli kaldiraç olmak üzere iki gruba ayrilir.

  Çift Tarafli Kaldiraç
  Destegin ortada oldugu kaldiraçlara denir. Kuvvetin yönünü degistirir, kuvvetten kazanç saglar. Günlük hayatta çift tarafli kaldiraca benzer pek çok araç kullaniriz. Örnegin makas, pense, esit kollu terazi, levye, kayik küregi, tahterevalli destegin ortada oldugu kaldiraca benzer araçlardir.

  Tek Tarafli Kaldiraç
  Destegin uçta oldugu kaldiraçlardir. Iki çesittir:

  Destegin uçta, yükün ortada oldugu kaldiraç. Kuvvetten kazanç, yoldan kayip vardir. Destegin uçta, yükün ortada oldugu kaldiraçlara örnekler; el arabasi, findik kiracagi, gazoz açacagi, insan çenesi.
  Destegin uçta, kuvvetin ortada oldugu kaldiraç. Yoldan kazanç, kuvvetten kayip vardir. Bu çesit kaldiraca örnekler; cimbiz, masa, is makinelerini pistonla çalisan kollari, ön kollarimiz.
  Kaldiraçta Kuvvet Kazanci:

  Basit makinelerde kuvvet kazanci, yükün kuvvete orani olarak ifade edilir.

  yük x yük kolu = kuvvet x kuvvet kolu olduguna göre,
  kuvvet kazanci = Yük/Kuvvet=Yük kolu/Kuvvet kolu olarak yazilabilir.


  88.jpg

  33.jpg
+ Yorum Gönder


kaldıraclar