+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda maden suyu cilde nasıl uygulanır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  maden suyu cilde nasıl uygulanır
  maden suyu cilde nasıl uygulanır 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  maden suyu cilde nasıl uygulanır

  maden suyu cilde nasıl uygulanır

  Cilt bakımında, vücudumuzu nemlendirmekle kalmayıp içten ve dıştan onarım sağlayan, çocuklardan hamilelere kadar kullanımı güvenli, sağlıklı ve ”doğal mineralli su“ olan maden suyu, karbondioksit gazından ibaret yapay bir içecek olan soda ile aynı içecek zannediliyor. Ve ne yazık ki, bu konuda bilinçli olmadığımız için Allah’ın bizlere lûtfettiği doğal şifalardan yeterince istifade edemiyoruz. Bu konuda halkı bilinçlendirmedikleri için, enerji ve tabîi kaynaklar bakanlığımıza ve sağlık bakanlığımıza buradan bir gönderme yapmadan edemeyeceğim, zirâ Türkiye toprakları şükürler olsun ki çok verimli bereketli topraklar, diğer ülkelerin gıpta ettiği hazine değerindeki maden yataklarımızın kıymetini bilip değerlendirmekten bu derece âciz miyiz? Âcziyetimizi sorguluyorum çünkü, istatistiklere göre Avrupa, doğal mineralli suyunu kısıtlı maden yataklarından elde etmiş olmasına rağmen, Avrupalı 1 kişi yılda 150 litreden fazla maden suyu tüketirken bizim ülkemizdeki bu oran, kişi başına yılda 3 litreye bile ulaşamıyor. Ülkemizin yaklaşık 65 milyon litre olan doğal mineralli su kaynağının sadece yüzde 1’i şişeleniyormuş bu nedenle doğal kaynağımız maden suyunun % 99’u boşa gidiyormuş.

  Maden suyu nedir? Maden suyu, yeraltı sularından elde edilmiş, çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 mg/l’den daha az olmayan sulara verilen addır. Çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz içerirler. Maden suyu içinde; bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit, demir ve sodyum bulundurur. Farklı markalar farklı miktarlarda mineraller içerirler. Bazıları yüksek mineralli sulardır bazıları düşük mineralli sulardır, bu nedenle marka tercih ederken içeriklerine bakılması gerekir.

  Maden suyu ve sodayı ayıran özellik nedir? Maden suyu doğal soday yapaydır, içilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit eklendiğinde soda yapılmış olur. Maden suyu ise yerin en derin katmanlarından çıkar ve yeryüzüne çıkarken geçtikleri katmanlardan mineralleri de alarak yol alırlar. Bu durumda maden suyu mineralce çok zengin iken soda mineral içermez. Her ikiside ikisi de mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir ancak sodanın bundan başka hiçbir işlevi yoktur oysa maden suyu aynı zamanda doğal bir mineral deposudur. Dolayısıyla tüketilmesi önerilen doğal maden sularıdır ve sodayla maden suyunu ayırt edebilmek için pek çok gıda maddesini alırken yapmamız gerektiği gibi etiket okumak çok önemlidir. Maden suyu seçimi yapılırken de düşük sodyum, yüksek magnezyum ve kalsiyum içerikli olanlar tercih edilmeli.

  Günde ne kadar maden suyu tüketmeli? Maden suyu içindeki minareller sebebiyle çok sağlıklı bir içecektir ve insan sağlığını destekleyicidir. Ter, solunum ve idrar ile kaybolan minerallerin yerine gelmesi için su içmenin yanı sıra sıvı ihtiyacının bir kısmı maden suyundan karşılanabilir. Amerikan Obezite Birliği sağlıklı bireyler için maden suyu tüketimini 600 ml. olarak belirlemiştir. Ülkemizde tuz tüketimi genllikle yüksektir. Aşırı tuz alımı, yüksek tansiyon, börek hastalıkları ve mide ülseri gibi hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Konusu geçmişken buradan taze bir haber vereyim (New York’un sert kanunlarına bu hafat birisi daha eklendi ve artık restoranlardaki yemeklerde tuz kullanmak yasak, restoran sahiplerinin tepkileri etkisiz kalıcak gibi görünüyor).

  Ayrıca fazla sodyum alımı idrarla kalsiyum atımını hızlandırdığı için kemik erimesi sorunu için risk faktörü oluşturur. Maden suları yüksek sodyum içerdikleri için aşırı miktarda tüketilmemelidir. Sağlıklı insanlar günde iki şişe, kilolu kişiler bir şişe içebilir. Kalp, böbrek ve hipertansiyon hastaları ise uzak durmalı.

  Maden suyunun faydaları nelerdir?
  *Her yaştaki bireylerin günlük kalsiyum gereksinimlerinin karşılanmasında takviye olarak düşünülebilir. Böylece güçlü kemik yapısının oluşması ve korunmasını sağlar.

  *Büyüme çağında, hamilelikte ve yaşlılıkta artan mineral ihtiyacının (magnezyum, kalsiyum, flor ve sodyum gibi) karşılanmasında gerektiği kadar kullanılarak sağlanabilir.

  *Sağlıklı bireylerde içerdiği sülfat, bikarbonat iyonları sayesinde sindirim sistemi (mide ve bağırsaklar) ve boşaltım sistemi (böbrekler ve idrar yolları) fonksiyonlarını destekler(maden suyunun önerilen miktardan fazla tüketilmemesi şartıyla geçerlidir).

  *Cildin gerekli olan su ve mineral ihtiyacını da karşılayarak cilde gergin, pürüzsüz ve canlı bir görünüm sağlanmasında yardımcıdır.

  *Solunum, idrar, her türlü spor aktivitesinde ve özellikle yaz aylarında terleme ile oluşan su ve mineral kaybının karşılanmasında ölçüsü kadar kullanılabilir.

  *Bikarbonat içeriğinin yüksek olması ise asit fazlalığı, yanma ve ekşime ile seyreden mide hastalıklarında mide asidi fazlalılığını baskılayıcıdır.

  *Özellikle yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla birlikte asitli içecek tüketme ihitiyacı da artar. Boyalı, katkı maddeli içecekler yerine maden suları tercih edilebilir. Son dönemde meyveli çeşitleri de piyasada bulunmakta fakat bunların kalori de dikkate alınarak tüketilmesinde fayda var.

  Hamilelikte maden suyu içilebilir mi?
  Hamilelik, yeterli ve dengeli beslenmenin çok daha önemli olduğu ve özellikle dikkat edilmesi gereken bir dönem. Annenin vücudu, bebeğin beslenebilmesi ve gelişiminin sağlanabilmesi için normalden daha fazla gıda, sıvı, mineraller ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Mineral ihtiyacının bir kısmını tamamlayabilmek için, bu dönemde farklı bir sağlık problemi(hipertansiyon…vb) yaşanmıyorsa maden suyu tüketimi önerilebilir.

  Maden suyu böbrek taşı yapar mı?
  Böbrek taşı oluşumunu maden suyu tüketmeye bağlamak yanlış olur. Aksine yeterli ve düzenli miktarlarda su ve maden suyu tüketmeyen insanlarda tüketenlere göre böbrek taşı oluşumu riski daha yüksektir. Bu duruma gelmiş ve böbreklerinde taş oluşmuş insanların maden suyu tüketmeleri tavsiye edilmez ancak esas olan, düzenli ve yeterli miktarlarda su ve maden suyu tüketerek vücudumuzu bu gibi etkenlerden korumaktır.

  Alıntılar: http://www.samanyoluhaber.com/haber-112410.html

  Sıvı tüketimi bahsi geçmişken, hepimizin bildiği oturarak su içmenin önemini bir kez daha hatırlamakda fayda var.

  Herhangi bir sıvıyı ayakta içtiğimizde doğrudan onikiparmak bağırsağına, oturarak içtiğimizde ise önce mideye daha sonra onikiparmak bağırsağına gider. Sıvıların önce mideye gitmesi daha sağlıklı çünkü mide asidi sayesinde sıvının içinde bulunan mikroplar ölüyor. Böylelikle birçok hastalıktan korunmuş oluyoruz. Suyun üç yudumda içilmesi ile ilgili hadisin hikmeti de suyun yavaş içildiğinde vücudun ihtiyaç duyduğu yer tarafından emilmesinden kaynaklanıyor. Hızlı içildiğinde ise vücutta gereken vazifesini yapamıyor.

  Bu durum, hayatımızın her fiilîyâtında hadisler ışığında kendimizi şekillendirmemiz gerektiğini gösteriyor. Suyu içerken imkân nisbetince kıbleye yönelip, oturarak besmele çekip su bardağı sağ ele alınarak içmelidir Her hususta olduğu gibi su içerken de itidal üzere hareket etmeli aşırı derecede su içmemelidir. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: “Sakın sizden biriniz ayakta su içmesin Her kim unutursa kusuversin” buyurmuştur (Müslim).

  Son olarak, cildimiz için maden suyundan nasıl faydalanacağımızı bahsetmek istiyorum.

  Cilt bakımında maden suyunun önemi: Yukarıda sıraladığımız zengin mineral içeriğinden dolayı maden suyu cildimizi onarır, solgun ve yorgun görünümünü giderir, cildi sıkılaştırarak canlandırır genç ve diri görünmesini sağlar.

  Cilt bakımında kullanımı:

  1-Günlük içecek olarak tüketmekle beraber buzluk kaselerine doldurarak dondurduğunuz maden suyunu hergün 5dk. yüzünüzde gezdirin. Bu hareket, kan dolaşımını hızlandıracağı için damarların sağlıklı çalışmasını sağlayarak cildinizde masaj görevi yapar.

  2-Bijuterilerde satılan spreyli küçük plastik bir kaba maden suyu doldurun ve gün içerisinde defalarca yüzünüze püskürtün. En ünlü kozmetik firmalarının bile bu yöntemle pahalıya sattığı ürünlerin içeriğinde maden suyundan başak farklı bir özellik bulunmuyor.

  3-Yağlı ciltler için akşamları uygulanan tonik hazırlayabilirsiniz.

  *1 su bardağı maden suyu

  *1 kahve fincanı limon suyu

  *1 tatlı kaşığı limon kolonyası

  *1 çay kaşığı gliserin + 1 çay kaşığı su

  *1 yemek kaşığı elma sirkesi (sevgili arkadaşım Mine’nin elma sirkesi tarifinden fadalanabilirsiniz. Elma sirkesi konusunu ayrıca ele alacağım inşallah.)

  Gliserin suda çözüldüğü için 1 çay kaşığı suyla çözdükten sonra, bütün malzemeyi katıp iyice çalkalayarak karışımı sağlayın. Hergece tekrar çalkalayarak pamukla cildinizi silin.

  Sevgili dostlar, yarın hasret bitiyor inşallah Cahidemin döndüğünün müjdesini verdikten sora hepinizi, yüceler yücesi Şâfî (c.c.)’a emanet ediyorum canlarım
+ Yorum Gönder