+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda Oxford üniversitesi neden bu kadar ünlüdür? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Oxford üniversitesi neden bu kadar ünlüdür?
  Oxford üniversitesi neden bu kadar ünlüdür? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Oxford üniversitesi neden bu kadar ünlüdür

  Oxford üniversitesi neden bu kadar ünlüdür

  İngiltere nin Middlands bölgesindeki ünlü Oxford üniversitesi, kimisi eski, kimisi modern birçok özel kolejin birleşmesiyle kurulmuştur.


  Bu kolejlerde öğrencilere, bütün İngilizlerin hayranlık ve takdirini kazanmış bir eğitim uygulanır.  Oxford üniversitesi, beşi kız öğrencilere ayrılmış olan otuz bir kolejden meydana gelir. İngiltere’nin bu eski ve tarihi şehrinde, 1163 yılında kurulan üniversitenin sıralarını her yıl on bine yakın genç doldurur ve değerli profesörlerin derslerini izler. 1243 te kurulan Üniversity College ise, bugün eğitime devam eden bütün kültür yuvaları içinde en eskisidir. Üniversite kuruluşuna dâhil bütün kiliselerin en güzeli olan Christ Chureh (İsa kilisesi), öğrenciler arasında kısaca «ev» diye anılır.  Bugün adını duyurmuş pek çok tarih, edebiyat ve siyaset adamı Oxford dan yetişmiştir ve çoğu İngilizceyi burundan gelen bir aksanla konuşmaya dikkat eder. İngiltere’nin en az Oxford kadar ün salmış bir üniversitesi daha vardır: Cambridge ve bu iki üniversitenin kürekçileri arasında her yıl, çok çekişmeli yarışmalar yapılır.
+ Yorum Gönder