+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Lenf Sistemi - Lenf Sistemi bilgisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Lenf Sistemi - Lenf Sistemi bilgisi
  LENF SİSTEMİ BİLGİSİ NEDİR

  lenf-sistemi.jpg

  Lenf sistemi, lenf damarları ve lenf düğümlerinden meydana gelmiştir. Lenf damarları ile taşınan ve içinde akyuvar bulunduran doku sıvısına lenf sıvısı denir.

  Lenf damarları yapı olarak toplardamarlara benzerler. Lenf sisteminde atardamar yoktur, sadece toplardamarlardan oluşmuştur, ve bu damarların uçları kapalıdır. Doku sıvısını kaplı ucuyla alır.

  Lenf düğümleri, lenf damarlarının dolaşım sistemi ile birleştiği yerlerde bulunan özel hücre kümeleridir. Bu yapılarda lenfosit denilen akyuvarlar meydana getirilirler. Lenf sıvısı, lenf düğümlerinin dar ve kıvrımlı kanallarından geçerken içinde bulunan bakterileri bırakır ve bakteriler burada yutularak yok edilir.

  Lenf sisteminin vücutta gerçekleştirdikleri:
  1.Doku sıvısı ile kan sıvısının dengede kalmasını sağlar. Bu görevi doku sıvısını kana getirerek gerçekleştirir.
  2.Kılcalları terkeden az miktardaki proteini tekrar dolaşıma sokar.
  3.Bağırsaktan emilen yağ asiti ve gliserolü sol köprücük altı toplardamarına götürür.
  4.Vücudun savunmasında görev alır.
 2. Mesport
  Moderators

  Lenf nedir, Lenf ne demek, Lenf hakkında bilgi, Lenf sistemi, Lenf sisteminin görevleri, Lenf dolaşımı nedir,  Kılcal bölgelerden kan damarlarını terk eden maddelerin tekrar dolaşıma geri dönmesini sağlarlar

  İnce bağırsaklardan emilen yağ asitleri ve gliserolün dolaşıma katılmasını sağlar

  Vücudun savunulmasında rol alır

  Lenfositlerin oluşumu ve olgunlaşması.

  Lenf Dolaşımı
  Lenf kanalları, lenf bezleri ve lenf organlarından oluşur. Sindirim sonucu oluşan yağ asitleri ve gliserolü taşıyarak kan sıvısına aktarır. Çok sayıda akyuvar içerdiği için vücut savunmasında görevlidir. Lenf bezleri antikor üretir. Hastalarda lenf bezleri şişer. (Bademcik, dalak v.s.)

  Lenf sistemi elemanları:
  1-Lenf kılcalları
  2-Lenf toplar damarları
  3-Lenf düğümleri
  4-Lenf sıvısı.

  Lenf nedir
  Akyuvar içeren, kan plazmasına benzeyen renksiz sıvı.Lenf dokuları, organları, vücudumuzun sistemlerini oluşturan milyonlarca hücrenin içinde yaşadığı renksiz bir sıvıdır. Esas olarak kan plazmasından kaynaklanır ve kanla hücreler arasındaki alışverişi, hücrelerin yaşaması için gerekli olan besinleri sağlar. Lenfatik sıvı bütün vücudumuzu ıslattıktan sonra lenf damarları denilen küçük kanalların içinde toplanır.Bu kanallar daha büyük çaptaki kanallara doğru akarak bütün lenfi kana yeniden ulaştırır. En önemli lenf dallarının yolu üzerinde lenf bezleri ve dalak bulunur. Bunlar dolaşan lenfin bir tür durağı ve mikroplardan arınma yeridir. Her lenf bezi, az ya da çok büyük bir lenf dokusundan oluşur ve iki görevi vardır: Belirli bir akyuvar tipini (lenfositler) üretmek ve hasta dokulardan lenf kanallarına akan mikrop ve zehirleri durdurmak. Lenf bezleri vücudun hemen her yerine dağılmış vaziyettedir ve koruyucu görevlerini yerine getirdikleri zaman şişerler. Dalak da tifo ve sıtma gibi ağır bulaşıcı hastalıklarda büyür.Lenf sistemi zayıf kişilere “lenfatik” denir.
 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Lenf Sistemi Lenf damarları ve lenf düğümlerinden meydana gelen lenf sistemi, vücudun yağ, protein ve su dengesinin sağlanması, savunma sisteminin desteklenmesi gibi görevlerde yer alır.
+ Yorum Gönder