+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Nötronu kim buldu , Nötron ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Nötronu kim buldu , Nötron ne demek
  Nötronu Kim Keşfetmiştir?

  Nötron bütün atomların çekirdeğini meydana getiren iki temel tanecikten biridir. Bu iki temel tanecikten proton artı yüklü olduğu halde, nötron yüksüzdür. Hidrojenin dışında, bütün elementlerin çekirdeğinde nötron ve proton bulunur. Bir elementin çekirdeğinin nötron sayısı, ya protona eşit veya proton sayısından fazladır. 1920 yılında Rutherford ve 1931’de Heisenberg nötrondan bahsetmişlerdir. Nötron, 1932 yılında Sir James Chadwick tarafından keşfedildi.

  Nötron elektrik bakımından yüksüz olduğundan, bir madde içinde uzun yol alabilir. Ancak atom çekirdeğiyle çarpışmalarda enerjilerini kaybederler. Nötronların hızı, ışık hızı ile saniyede birkaç kilometre arasında olabilir.

  Hızlı nötron radyasyonuna kalan vücut hücresinde proton, yavaş nötron radyasyonuna maruz kalan hücrede ise gama ışını meydana gelir. Bu iki olayın sonucunda hücrede tahribat görülür. Uzun mesafe katetme özelliğine sahip olduğundan, Nötronların hücredeki tahribatı büyük olur. Bu yüzden kanser tedavisinde iyonize radyasyonlar kullanılır. Çünkü iyonize radyasyonların hücre tahrip hacmi, nötronunkinden çok azdır.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Bütün atomların çekirdeğini iki temel tanecik bulunur. Bunlardan bir tanesi artı yüklü olan proton ikincisi ise eksi yüklü olan nötron Sir James Chadwick tarafından keşfedilmiştir.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Nötronu 1932 yılında Sir James Chadwick adlı kişi keşfetmiştir. Nötronlar elektriksiz olduklarından dolayı maddenin içerisinde hızlıca ilerleyebilmektedir.
+ Yorum Gönder