+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Dinamiti kim buldu , dinamit ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Dinamiti kim buldu , dinamit ne demek
  Dinamit Kim Tarafından Ortaya Koyuldu

  Dinamit nitrogliserinden yapılan patlayıcı bir madde türüdür. Dinamit, icadından bu güne hala değerini korumaktadır. İnsanlığın felaketi için kullanılmış olmakla beraber günümüzde Maden ve kömür işletmelerinde, yol ve su kanallarının inşaatlarında, tünellerin kazılmasında, limanların genişletilmesinde, büyük kayaların parçalanmasında kullanılmaktadır. Peki dinamiti kim buldu? Dinamit ilk defa 1866 yılında İsveçli bilimadamı Alfred Nobel tarafından bulunmuştur. Alfred Nobel, yağımsı ve kolay patlayan
  trinitrogliserin maddesini kizelgura emdirerek elde ettiği maddeye dinamit ismini verdi. Böylece darbeyle patlamayan ve emniyetle taşınabilen bir patlayıcı keşfetmiş oldu. Alfred Nobel icat ettiği bu yeni patlayıcının kendi topraklarında ve kendi vatandaşlarına karşı kullanıldığını gördü. Nobel Barış Ödülü vakfını kurmada bunun etkisi büyük oldu.

  Günümüzde dinamit nitrogliserinden yapılmaktadır. Nitrogliserin gliserin trinitrat ve kendi gibi patlayıcı bir bileşik olan etilen glikol dinitrat karışımından hazırlanır. Etilen glikol dinitrat donmayı önlemek için katılır. Dinamitin katı kısmı, kâğıt hamuru veya diğer karbonlu yanıcı maddelerden ve patlamada yanma oksijenini sağlayacak sodyum nitrat veya amonyum nitrattan meydana gelmektedir. Dinamit içindeki nitrogliserin muhtevâsı istenen patlama gücüne veya hızına göre % 5’ten % 90’a kadar değişir. Bazen nitrogliserini emdirmek için nitro-selüloz kullanılır. Bu durumda ürün jele benzer ve bu patlayıcılar jelatin dinamitleri ismini alır. Su altında bile kullanılabilirler.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Yol çalışmalarında ve tünel açmada oldukça kullanılmakta olan dinamit maden ve kömür işletmelerinde de kullanılmaktadır. Ayrıca savaşlarda insanlığın felaketi olarak da kullanılmıştır.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Dinamit ilk olarak 1866 yılında Alfred Nobel tarafından icat edilmiştir. Dinamit, her ne kadar tehlikeli ve öldürücü bir madde özelliği taşıyor olsa da günümüzde dinamit, kanal açarken, dağı delmek için vb. durumlarda kolaylık sağlamak amacıyla kullanılan patlayıcı bir maddedir.
+ Yorum Gönder