+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Lav Silahını kim buldu , Lav Silahı ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Lav Silahını kim buldu , Lav Silahı ne demek
  Lav Silahını Kim Ortaya Koymuştur?

  Lav Silahı.jpg

  Lav silahı savaşta düşman mevzilerine veya düşman üzerine mazot veya kalınlaştırılmış benzini yakarak alevini püskürtmeye yarayan, hücum silahıdır. Bir veya daha çok yakıt deposu, itici kuvveti sağlayan gazla dolu bir silindir, depolarla bağlantılı esnek bir hortum, hortumun ağzına yerleştirilmiş ve püskürtülen yakıtı tutuşturacak bir mekanizmayla donatılmış tetikten meydana gelen lav silahının farklı tipleri vardır. Piyade birlikleri tarafından kullanılan taşınabilir lav silahı, yaklaşık 40 m uzaklığa kadar etkili olan 10 saniye boyunca sürekli püskürtmeye yetebilecek miktarda yakıt alabilmektedir. Tank taretlerine yerleştirilen daha büyük ve ağır tipleriyse yaklaşık 90 m uzaklığa 60 saniye müddetle yakıt püskürtebilmektedir. Uzun mesafeli tek ateşleme yerine kısa müddetli çok sayıda ateşleme yapabilen lav silahları da vardır.

  Richard Friedler tarafından geliştirilen lav silahları ilk defa 1900′lerde Alman ordusunda kullanıldı. Biri küçük, biri büyük tipte olan ve Flammenwerfer adıyla anılan bu silahlardan küçüğü 18 cm uzaklığa alev püskürtebilecek gaz basıncına sahipti. Büyük model taşınmasındaki güçlüğe rağmen tesiri sebebiyle yaygın olarak kullanıldı. Bu silahlar 36 metreyi aşan bir uzaklığa 40 saniye müddetle
  alev püskürtebiliyordu.
  Alman ordusu silahları arasına alınan lav silahları Birinci Dünya Savaşında müttefiklere karşı kullanıldığında umulanın ötesinde etkili olduğu görüldü.

  Kısa bir müddet sonra İngiliz ve Fransız orduları da kendi geliştirdikleri alev makinalarını kullandılarsa da tam etkili olamadılar. Alev püskürtme uzaklıkları ve püskürtme müddetleri sınırlı olan bu alev makinalarının etkileri karşı birlikleri dehşete düşürmekle sınırlı kaldı.

  Sonraki yıllarda dünyanın önemli askeri güçlerinin hepsi gerek sırtta taşınan, gerek tanklara yerleştirilen tipte lav silahları kullandı
  . İngiliz ve Amerikan ordularında napalm, yakan lav silahları kullanıldı. Kalınlaştırılmış bir benzin türü olan napalm, çok yüksek bir ısı verir ve değdiği yere pelte gibi yapışmaktadır.

  Lav silahlarıı en çok hücum sırasında düşmanın kamuflaj malzemelerini yakmak, mevzilerindeki çalılıkları yoklamak veya silah depolarını ortaya çıkarmakta kullanılır
  . Özellikle İkinci Dünya Savaşında Japonların Pasifik Adalarında hindistan cevizi kütükleriyle yaptıkları sığınaklarda ve mağaralardaki savunmalarına karşı etkili oldu.

  1950′lerde ABD ordusunun kimyasal savaş birlikleri yakın mesafelerdeki korunaklı mevzilere karşı kullanılmak üzere hafif, tek atışlık lav silahları geliştirmişlerdir.
 2. Forumacil
  Devamlı Üye

  LAV SİLAHI HAKKINDA KISA BİLGİ


  M.S. 674 yılında bir Bizans filosu, “alev püskürten tüpler” yardımıyla, Arap gemilerinden oluşan bir filoyu yok etmeyi başardı. Ancak, bu tüpler ve çalışma sistemim gösteren formüller daha sonra ortadan kayboldu. İlk etkin ve modern alev püskürtücüleri, I. Dünya Savaşı sırasında ortaya çıktı ve Almanlar tarafından Fransızlara karşı kullanıldı. Batı Cephesi’nde kullanılan ve Flammenwerfer denilen bu silahlar, biri basınçlı nitrojen, diğeri de benzin dolu iki tüpten oluşuyordu. Nitrojenin ileriye doğru fırlattığı benzin, özel bir mekanizmadan geçerken alev alıyordu.

+ Yorum Gönder