+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Eskimolar Kimdir Eskimolar Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Eskimolar Kimdir Eskimolar Hakkında Bilgi
  Eskimolar Hakkında Bilgi

  Amerika'nın ve Grönland'ın kuzeyinde yaşayan etnik topluluk. Eskimolar Kanada ve Labrador'un kuzeybatısında, Alaska'da, Grönland ve Hudson Körfezi kıyılarında ve Asya'da Çukosli Burnu'nun kuzeyinde yoğun olarak bulunurlar. Nüfusları, yaklaşık 665.000 kadardır. Eskimoların kökenleri kesin olarak bilinmemekle beraber Kızılderililer ile akraba oldukları ileri sürülür. Yüz hatları Moğolları andıran Eskimoların en büyük özelliği, ayaklarının küçüklüğü, burunlarının darlığı, boylarının kısalığıdır. Kış mevsimlerini, odundan ya da buzdan yaptıkları uzun evlerde geçiren Eskimolar, her mevsim ava çıkarlar. Giyeceklerini avladıkları kurt, porsuk postları ve rengeyiği derisinden sağlar, ayakkabılarını ayıbalığı derisinden yaparlar. Fokbalığının etini yer, yağıyla hem ısınır hem aydınlanırlar. Süt içmez, taze sebze, meyve yemezler; gerekli vitamini, bol çiğ et ve balık yiyerek sağlarlar. Eskimolar kışın, "komatik" denilen köpeklerin çektiği kızaklarla ava çıkarlar. Av uzun sürerse, kardan yaptıkları kulübelerde otururlar. İlkbaharda, kışa saklamak için bol bol hayvan avlarlar. Yazları, ırmak ve deniz kenarlarında hayvan derilerinden yapılan çadırlarda geçirirler. Eskimolar, Eskimo-Aleut dilleri topluluğuna ait dille konuşurlar. 10.000 sözcükten oluşan bu dil genizden konuşulur. Resim biçimindeki yazıları 20. yüzyılın başında değişmiştir. Son yıllarda iletişim ve ulaşım olanaklarının artması, Eskimoların dış dünyayla daha sıkı ilişkiler kurmalarına ve yaşam biçimlerinde bazı değişikliklere neden olmuştur. Önceleri doğa güçlerini yöneten ruhların varlığına inanırlar ve taparlardı. Ancak bu durum giderek değişmektedir. Geri kalmış Eskimo toplulukları "angakok" adını verdikleri Şamanların etkisi altında yaşamaktadırlar. Angakoklar, doktorluktan büyücülüğe kadar her işi yaparlar.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Eskimolar, kuzey kesimlerde dünyanın en soğuk yerlerinde doğup büyüdükleri için soğuğa dayanıklı kişilerdir. Alaska, Grönland, kanada gibi yerlerde yaşamaktadırlar.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Eskimolar genel olarak Kanada ve Labrador bölgerinin yakınlarındaki dondurucu derecede soğukların olduğu bölgede yaşayan insanlara verilen isimdir. Eskimolar çiğ et yerler, asla meyve sebze vb. yiyecekleri yemezler. Ayrıca eskimolar vücut sıcaklıklarını korumak için fok balığı yerler ve bu sayede fok balığındaki yağ ile vücut sıcaklıklarını korumuş olurlar.
+ Yorum Gönder