+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Suyun halleri hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Suyun halleri hakkında bilgi
  Suyun halleri hakkında yazılar

  suyunhaller.jpg

  Su 3 halde bulunur: Katı, sıvı ve gaz.

  Gaz halindeki bir maddenin sıvı hale geçmesine yoğuşma denir.

  Kar kışın yağar. Yağmur ise daha çok ilkbahar mevsiminde yağar.Yeryüzündeki sular buharlaşarak bulutları oluşturur. Bulutlar zamanla bu ağırlıklarını taşıyamaz hale gelirler ve yeryüzüne; yağmur, kar, dolu olarak düşerler.
  Güneş suları buharlaştırdığı için hava olaylarında doğrudan bir etkisi vardır.


  HAVA OLAYLARI:
  Sıcak ve soğuk havanın karşılaşması neticesinde meydana gelir. Buz dolabından çıkarılan su şişesinin buharlı halinin sıvı hale gelmesi örnek olarak söyleyebiliriz.

  SUYUN HAL DEĞİŞTİRME OLAYLARI:

  Kar Oluşumu :
  Bulutların çok soğuk hava katmanıyla karşılaştığında bulutu oluşturan küçük tanecikler su damlacıkları haline gelmeden küçük buz kristallerine dönüşmesiyle oluşur.

  Dolu Oluşumu:
  Bulutların bazen çok soğuk hava katmanına rastlamasıyla su damlacıklarının bir kısmı donar. Rüzgarın etkisiyle yukarı aşağı savrularak büyür. Gittikçe ağırlaşarak yeryüzüne düşer.

  Çiğ Oluşumu :
  Havanın açık ve durgun olduğu gecelerde, havadaki su buharının soğuk cisimler üzerinde su damlacıkları biçimde yoğuşmasıdır. İlkbahar ve yaz aylarında görülür.

  Sis Oluşumu:
  Bol su buharı taşıyan nemli hava yeryüzüne yakın yerlerde küçük su damlacık şeklinde asılı kalmasıyla oluşur.

  Kırağı Oluşumu :
  Çok soğuk zeminler üzerindeki yoğuşmanın buz kristalleri şeklinde olmasıdır. Kırağının oluşabilmesi için havanın açık ve durgun olması gerekir.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Suyun birden fazla hali bulunmaktadır. Yeryüzünde en çok gördüğümüz suyun saf, sade olan halidir. Bunun yanında kar, dolu, yağmur, sis gibi çeşitleri de bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder