+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Dünyanın en ucuz ülkesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dünyanın en ucuz ülkesi
  Dünyanın en ucuz ülkesi hangisidir?


  Türkiye, 37 ülke arasında 29. sırada yer aldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ”2011 Yılı Tüketim Mal ve Hizmetlerine Yönelik Karşılaştırmalı Fiyat Düzeyi Endeksleri”ni açıkladı.

  TÜİK’in haber bülteninde, EUROSTAT ve OECD işbirliğiyle yürütülen SGP çalışmaları çerçevesinde Avrupa Karşılaştırma Programına katılan 37 ülke için, ”Tüketim Mal ve Hizmetleri” ve seçilmiş alt gruplarına ilişkin 2011 yılı karşılaştırmalı fiyat düzeyi endeksleri verildi.

  SGP Tüketim Mal ve Hizmetleri grubunda, Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülkenin yanı sıra, Avrupa Serbest Ticaret Birliği’nin (EFTA) 3 ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), üyelik müzakereleri devam eden 1 ülke (Hırvatistan), 4 aday ülke (Türkiye, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan) ve 2 potansiyel aday ülke (Arnavutluk ve Bosna-Hersek) karşılaştırıldı.

  ”Tüketim Mal ve Hizmetleri”ne ilişkin fiyat düzeyi endeksi 62 olan Türkiye, 37 ülke arasında 29. sırada yer aldı. 2011 yılı sonuçlarına göre, Tüketim Mal ve Hizmetleri grubunda AB üyesi 27 ülkenin ortalama fiyat düzeyi 100 iken, 37 ülke içinde İsviçre 162 ile en yüksek, Makedonya ise 45 ile en düşük fiyat düzeyine sahip ülke oldu.

  Fiyat düzeyi endeksi alt gruplarında Türkiye’nin, fiyat düzeyi endeksi 104 olan kişisel ulaşım araçlarında, 94 ile tüketici elektroniğinde, 92 olan alkollü içkiler ve sigarada Avrupa ülkelerinin üzerinde olması dikkati çekti.

  Buna karşılık, ulaştırma hizmetleri 54, mobilya ve yer döşemeleri 59, giyim ve ayakkabı 65 gruplarında fiyat düzeyinin düşük olduğu gözlendi.

  Türkiye’de 2011’de tüketim mal ve hizmetleri geneli ve seçilmiş alt gruplarına ilişkin fiyat düzeyi endeksleri şöyle:

  Harcama Grupları Fiyat Düzeyi Endeksi (AB27=100)

  Tüketim Mal ve Hizmetleri Genel 62

  Gıda ve Alkolsüz İçecekler 80

  Alkollü İçkiler ve Sigara 92

  Giyim 65

  Ayakkabı 65

  Elektrik, Gaz ve Diğer Yakıtlar 70

  Mobilya ve Yer Döşemeleri 59

  Ev Aletleri 91

  Tüketici Elektroniği 94

  Kişisel Ulaşım Araçları 104

  Ulaştırma Hizmetleri 54

  Haberleşme 81

  Lokanta ve Oteller 71
 2. ÖZGEN
  Üye

  Bir çok ülkenin katıldığı bu toplantıda bir çok ülke karşılaştırılarak en ucuz ülke bulunmaya çalışılmıştır. Buna göre en pahalı ülke İsviçre en ucuz ise Makedonya olmuştur.
+ Yorum Gönder