+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Nakış Öğretmeni mesleği, Nakış Öğretmeni nasıl olunur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Nakış Öğretmeni mesleği, Nakış Öğretmeni nasıl olunur
  NAKIŞ MESLEĞİ

  nak-.jpg

  Nakış ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir. Nakış öğretmeni, bu program çerçevesinde, Eğitiminden sorumlu olduğu grubun düzeyine uygun bir çalışma planı yapar, sorumlu olduğu atölye, laboratuar, işlik vb. yerleri sürekli olarak eğitime hazır durumda bulundurur. (Gerektiğinde kullanılan alet ve makinelerin bakımlarını ve basit onarımlarını yapar.) Kendisine ayrılan ders saatlerinde planını uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır, Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır, Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler, Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur, İşletmelerde uygulama yapan öğrencilerin çalışmalarını izler, ilgililere rehberlik eder, çevresindeki sanayi kuruluşları ile, işletmelerdeki gelişmeleri izler, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur, Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar, Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.

  Nakış Öğretmeni Kullanılan Malzemeler

  Alanı ile ilgili meslek dersleri eğitim-öğretim programı, yıllık ve günlük çalışma planları, not defteri, ders defteri ve yoklama fişi, öğrenci iş takip formu, ders kitapları, yardımcı kitaplar, iş ve işlem yaprakları, bilgi yaprakları, meslek alanı ile ilgili çeşitli teknik yayınlar, Eğitim araçları (Projeksiyon, tepegöz, video, TV, video bantları, saydam, bilgisayar, bilgisayar yazılımları, CD vb.)
  Dikiş makinesi, nakış makinesi, ışıklı masa, Makine nakışları ve el nakışları ile ilgili araç ve gereçler kullanılır.

  Nakış Öğretmeni Özellikleri

  Nakış öğretmeninin hem alanıyla ilgili hem de öğretmenlik mesleği ile ilgili niteliklere sahip olması gerekir. Nakış öğretmeni olmak isteyenlerin; ellerini, gözlerini ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen, yaratıcı ve estetik değerlendirme gücüne sahip, renkleri ayırdedebilen, şekiller arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları algılayabilen düşüncelerini ve bilgisini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, dikkatli, sabırlı, işine özen gösteren, İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, mesleğin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan, Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen, kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, girişimci, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

  Nakış Öğretmeni Okulu

  Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı fakültelerin ”Nakış Öğretmenliği” bölümünde verilmektedir.

  Nakış Öğretmeni Okulu Kaç Yıllıktır

  Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.


  Nakış Öğretmeni Diploma

  Meslek eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Nakış Öğretmenliği” Lisans Diploması” ve ”Nakış Öğretmeni” unvanı verilir.

  Nakış Öğretmeni Çalışma Alanları

  Nakış öğretmenlerinin; büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kız meslek liselerinde ve yaygın eğitim kurumlarında (halk eğitim merkezleri, kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüleri, pratik kız sanat okulları vb.) Nakış alanının teorik ve uygulamalı meslek derslerine girerler. Özel işyerinde çalışabilirler. Olanakları elverenler, kendi işyerlerini açabilirler.

  Nakış Öğretmeni Meslekte İlerleme

  Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans ve doktora yaparak akademik kariyer yapabilir, ayrıca üniversitelerde araştırma görevlisi, doçent ve profesör unvanını alabilirler. Çalıştıkları eğitim kurumunda ve işletmelerde yönetim kademelerinde görev alabilirler. Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan müfettişlik sınavlarında başarılı oldukları takdirde alanlarında müfettişlik yapabilirler. Ayrıca yapılan sınavda başarılı olmaları durumunda başöğretmen ve uzman öğretmen olabilirler.
 2. Ziyaretçi

  Ilk okul mezunu yum dikis nakista basariliyim ilerlemek ve bi yerlere gelmek icin disardan okuyup bitirebilirmiyim ve kac yil egitim gormeliyim
 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Nakış öğretmenliği uygulamalı dersleri kapsadığı için dışardan okunmaz. Aöf bölümlerine baktım görünmüyor. 4 yıl eğitim görmeniz gerekiyor.
 4. Ziyaretçi
  Bende arkadaş gibi ilk okulmezunuyum iğne oyası hocası ola bilmek için ne yapmalıyım

 5. Fatma
  Administrator
  Bende arkadaş gibi ilk okulmezunuyum iğne oyası hocası ola bilmek için ne yapmalıyım


  Değerlendirme Şu Önceliğe Göre Yapılmaktadır:

  1- Kadrolu Öğretmenler ( Halk Eğitimde Çalışan)

  2. Milli Eğitimde Çalışan Diğer Öğretmenler.

  3. Ücretli ve Emekli Öğretmenler

  4. Uzman Öğreticiler

  5. Meslek Yüksek Okulu Çıkışlı Branş Usta Öğreticiler.

  6. Meslek Lisesi Branş Mezunu Usta Öğreticiler.

  7. Lise Mezunu Olup 1200 Saatlik Branş Belgesine Sahip olanlar.

 6. Ziyaretçi
  Ben kız meslek lisesi el ve makina nakışları bölümünden mezun oldum halk eğitimde çalışmak istiyorum ihtiyacim var
  ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 7. Fatma
  Administrator
  Ben kız meslek lisesi el ve makina nakışları bölümünden mezun oldum halk eğitimde çalışmak istiyorum ihtiyacim var
  ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim
  Bulunduğunuz yerin halk eğitim merkezine başvurun onlar size gerekli bilgilei verecektir.

 8. Ziyaretçi
  Merhaba benim dikiş nakış kurs sertifikam var iğne oyası bilgimde çok iyi hocalık hapabilirmiyim bilgi verirseniz sevinirim

 9. Ziyaretçi
  Nakış kursuna gidiyorum ve çok iyiyim bu konuda ve ortaokul mezunuyum nasıl nakış hocası olabilirim ????

 10. Fatma
  Administrator
  Merhaba benim dikiş nakış kurs sertifikam var iğne oyası bilgimde çok iyi hocalık hapabilirmiyim bilgi verirseniz sevinirim
  Merhaba, sertifikanız kurs açmaya yeterliyse, açabilirsiniz.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


dikiş nakış hocası nasıl olunur,  dikiş nakış öğretmeni nasıl olunur,  nakış,  dikis nakis ogretmenligi,  nakış öğretmeni nasıl olunur,  igne oyasi meslegi