+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Porselen nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Porselen nasıl yapılır
  Porselen Ne İşe Yarar

  porselennedir.jpg

  PORSELEN, genellikle beyaz, aşırı camlaştırılmış, inceltilince yarı saydamlaşan, çoğunlukla renksiz ve saydam bir sırla kaplı, su sızdırmayan, kuvvetli bazlar ve hidroflorik asit dışındaki maddelerden fazla etkilenmeyen bir çeşit toprak hamurundan yapılan eşyalardır. Porselen, 2-3 mm’e kadar yarı saydamdır.

  Yoğunluğu 2.20′nin üstünde, suyu emme özelliği ise 0.5′in altındadır. Özlü bir madde olan porselen hamurunda pekiştirici olarak kuvars ya da çakmaktaşı eritici olarak da feldispat, kalsiyum fosfat ya da yapay bir frit kullanılır. Porselen seramikçilikte iki çeşide ayrılır. Pişirilmesi için 1.400°C ısı gerektiren porselene sert porselen, pişirilmesi için 1.200°C ısı gerektiren porselene yumuşak porselen denir.

  Porselen ilk kez yeşim taşını taklit etmek isteyen Çinliler tarafından yapıldı. Avrupa’ya Marko Polo tarafından götürüldü. Avrupa’da porselen yapımına ilişkin ilk denemeler 15. yüzyıl başlarına rastlar. İlk kez 1470′te Venedik’ te Camillo da Urbino tarafından yumuşak porselen yapıldı.

  Bu porselen 18. yüzyıl başına kadar Avrupa’da üretilen tek porselen çeşididir. Sert porselenin Avrupa’daki üretimi ise ilk kez 18. yüzyıl başlarında kaolin kullanılarak Alman seramikçi Johann Böttger tarafından yapıldı. Bundan sonra porselen yapımı Avrupa’da hızla yaygınlaştı. 19. yüzyılda Berlin’de değişik kalınlıklarda yarı saydam porselen işleyen li-tofani tekniği bulundu. Avrupa’da çeşitli ülkelerin bazı kentleri porselen üretiminni önemli merkezleri haline geldi.

  Bunlardan Fransız atölyesi porselenleriyle Almanya’da yapılan Saksonya porselenlerinin ünü günümüzde de sürmektedir. 19. yüzyıldan başlayarak atölye sınırlarını aşan ve önemli bir endüstri kolu durumuna gelen porselen yapımı, teknolojideki ilerlemelere koşut olarak hem hız hem de kalite açısından önemli bir gelişme gösterdi.

  Türkiye’de Porselen. Porselen endüstrisinin Türkiye’deki gelişimi ise 1892′de Yıldız Porselen Sanayii’nin kurulmasıyla başladı, 1962′de Sümerbank Yıldız Porselen adını alan bu kuruluş, çalışmalarını günümüzde de sürdürmektedir. Tuzla’da kurulan İstanbul Porselen Sanayii 1963′te, Sümerbank Yarımca Porselen Seramik ve Çini Sanayii 1968′de üretime geçti. Bu fabrikaların üretime başlamasından sonra ülkenin porselen gereksinmesi büyük ölçüde yurtiçi üretimle karşılandı, son yıllarda dışsatıma da gidildi.
 2. DİLAN
  Üye

  Porselen hammaddesi saydam olan bir maddeden üretilmektedir. Porselen maddesinin kullanımı Avrupada başlanmıştır. Türkiye'de de üretimi yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder


porselen,  porselen resmi,  PORSELEN RESMİ