+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Sakız nedir , sakız neden yapılır , sakız nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sakız nedir , sakız neden yapılır , sakız nasıl yapılır
  Sakız Nasıl Yapılır
  Sakiz nedir.jpg

  Sakız, çiklet ya da ciklet, çiğnemek için tabletler veya kısa şeritler halinde hazırlanan şekerli ve şekersiz bir maddedir. Çiklet sözcüğü aslında ABD’li Cadbury Adams firmasının ürettiği Chickletsmarka sakızlardan dolayı Türkçe’ye yerleşmiştir.

  Manilkara zapota adlı ağaçtan elde edilen lateks kimyasal yollarla temizlenir. Temizlenen lateks maddesine şeker, nişasta ve koku verici maddeler konularak modern usüllerle sakız yapılır. Fiyatınınçok ucuz oluşu bilhassa çocukların fazla kullanmasina sebep olur.

  Eski Yunanlıların ve Kızıldereliler’in ağaçlardan elde ettikleri sakızları baharatlayarak çiğnedikleri bilinir. Dişlerin sağlıklı kalması için şekersız sakız çiğnenmesi önerilir. Günümüzde sakızların büyük çoğunluğu xylitol, sorbitol ve maltitol gibi maddeler ile tadlandırılır. Xylitol’un diş çürüklerini önlediği düşünülmektedir. Sigarayı birakmak isteyen kişilere özel nikotin içeren çikletler de piyasaya sunulmuştur.
 2. DİLAN
  Üye

  Sakızın hammaddesi manilkara zapota adlı bir ağaç türünden alınarak kimyasal yollarla temizlenme aşamasından sonra katkı maddeler eklenerek yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder


sakız,  sakızın hammaddesi,  sakız resmi,  sakızın ham maddesi,  sakızın hammaddesi nedir