+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Sabun Neden Yapılır, Sabun nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sabun Neden Yapılır, Sabun nasıl yapılır
  Sabun neden yapılır?

  sabunnedir.jpg

  Sabun, sabunlaştırma denen kimya sal bir oluşumla elde edilir. Hayvansal veya bitkisel bir yağlı madde, soda veya potas gibi alkalinli bir bazla beraber kaynatıldığında, yağlı maddedeki yağlı asit bazla birleşir ve ayrıca bir de gliserin elde edilirArap sabunu veya yumuşak sabun diye adlandırdığımız sabun türü macun gibidir. Bu tür sabun karanfil veya kolza yağından elde edilir ve sabunlaştırma sırasında çıkan gliserinle, yağlarla bir-leşmemiş bir miktar serbest baz içerir.

  Bu sabun çok alkalinli olduğundan kaba temizlik işlerinde kullanılır. Marsilya sabunu denen sert sabunlar iki türe ayrılır. Yerfıstığı ve soda esas alınarak yapılan bildiğimiz beyaz sabunlar; bir de zeytinyağından yapılan yeşil sabunlar. Bu sabunlarda gliserin yoktur.Toz deterjanların rekabetine karşı koyabilmek için, temizlik sabunlarını mükemmelleştirmek amacıyle teknik alanda büyük çabalar sarfedilmektedir.

  Temizlik sabunları, artık eskiden olduğu gibi % 62 oranında değil de % 70 oranında yağlı asit içermektedirler. Yarı saydam- veya kehribar rengindeki bu sabunlara gitgide daha da çekici bir görünüm verilmektedir. Tuvalet sabunları, temizlik sabunlarıyle aynı temele dayanırlar. Ancak üretim sırasında daha ince işlemlerden geçerler. Tuvalet sabunu hamuru kurutulur, öğütülür, kalıplara dökülür.

  Bu hamur tekdüze olduğu gibf hiç denecek kadar az su içermesi nedeniyle oldukça ekonomiktir. Diğer sabunlara göre artıklardan daha fazla arınmışlardır ve yağlı asit oranları da % 78-80′i aşkındır. Tuvalet sabunlarını daha çekici bir hale getirmek için birçok maddeler eklenir.

  Bu maddeler parfüm, renk verici maddeler ve sabunlaştırma sonunda meydana çıkacak kimyasal dönüşümleri önlemek için yağ, süt, koldkrem, lanolin gibi yumuşatıcı ve besleyici maddelerdir.Bir de “her işe yarayan sabunlar” vardır. Hem çamaşır yıkamaya hem de yıkanmaya yarayan bu sabunlar tuvalet sabunlarıyle temizlik sabunları arasında ortacfa bir yer alırlar
 2. Zühre
  Devamlı Üye

  Sabunun içeriği nedir

  Sabun yapımında çeşitli usuller vardır. Eskiden beri uygulanmakta olan usul yağın doğrudan doğruya sodyum, ya da potasyum hidroksitle sabunlaştırılmasıdır. Bu işlem açık demir kazanlarda yapılır, ısıtma buharla olur. Yağ önce az oranda sodyum hidroksitle karıştırılır, yağda bulunan serbes asitler kolayca sabunlaşarak bütün kütle içinde dağılırlar. Sonra gereken oranda sodyum hidroksit katılarak saydam bir sabun kütlesi elde edilir. Bu biraz daha ısıtılarak içine sodyum klorür (yemek tuzu) katılır, sabun tabakası sudan ayrılarak üst kısımda toplanır. Alt kısımda bulunan çözelti içinde su, tuz, sodyum hidroksidin fazlası gliserin bulunur.

  Bundan sonra «tatlı verme» işlemi gelir. Bu işlem üst kısımda toplanmış olan sabuna içme suyu yumuşaklığında su katmaktan ibarettir. Bu işlemle sabun şişer. Alttaki sıvı akıtıldıktan sonra sıvı halinde bulunan sabun kalıplara dökülerek dondurulur. Sabunun donup katılaşması eskiden 2-3 hafta sürerken bu iş bugün soğutma dolaplarında 2-3 saatte oluyor. Kalıplardan sabunların kesilmesi ya özel bıçaklarla, ya da telle yapılır.

  Sabun yapımında 100 kg. yağdan 150-165 kg. sabun elde edilir ki bunun önemli bir kısmı sudur. Taze yapılmış bir sabunda %30-33 nem bulunur. Bizde sabun için tanınan en yüksek nem yüzdesi %26-28′dir.

  Sabun yapmanın başka bir usulü daha vardır: Yağlardan önce yağ asitleri elde edilir, sonra yağla gliserin ayrılır, elde edilen yağ asitleri özel kablarda kaynatılan soda içine katılarak sabunlaştırılır. Bu işlem gerektiğinde otoklavlarda baskı altında yapılarak daha kolay, çabuk, iyi cins sabun elde edilir

+ Yorum Gönder


marsilya sabunu nasıl yapılır