+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Dünyadaki İlk Elektrikli Araba Ne Zaman İcat Edilmiştir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dünyadaki İlk Elektrikli Araba Ne Zaman İcat Edilmiştir
  Dünyadaki ilk elektrikli araba 1884 yılında Thomas Parker tarafından icat edilmiştir.

  Son zamanlarda alternatif enerji olarak otomobiller için elektrik enerji olarak kullanılıyor.Her ne kadar yaygınlaşır zamanla görebiliriz ancak ilk elektrikli araba oldukça uzun süre önce icat edilmiş gözüküyor.

  Londra’daki metro sistemini elektriklendiren ve Liverpool-Birmingham arası tramvayların yaratıcısı olarak da tanınan Parker’ın, 19. yüzyılda iyice duman altı olan Londra’yı rahatlatmak için elektrikli icatlara yöneldiği kaydedildi.

  Ortaya çıkan eski bir fotoğraf, elektrikli arabaların 100 yıldan daha eski olduğunu ispatladı. İngiliz mucit Thomas Parker’a ait olan fotoğraf 1884 yılında çekilmiş. İlk elektrikli araba olup olmadığı bilinmiyor ama Parker’a pek yaramadığı bir gerçek.

  Her ne kadar kendisi fotoğraf çekilirken aracına gururla kurulmuş olsa da, bu araç zamanında pek ilgi görmedi ve Parker çalışmalarını elektrikli toplu taşıma araçlarına yöneltmek zorunda kaldı.

  Son zamanlarda ise elektrikli arabalar yaygınlaşmaya başlamış vaziyette.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Thomas parker tarafından icat edildiği bilinen elektrikli arabalar sayesinde Londra'nın zararlı dumanlarının azalmasını sağlamıştır. Tramwayları da icat ettiği bilinmektedir.
+ Yorum Gönder