+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Yakamoz nedir , yakamoz hakkında kısa bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yakamoz nedir , yakamoz hakkında kısa bilgi
  YAKAMOZ HAKKINDA KISA BİLGİ


  yakamoz.jpg
  YAKAMOZ

  Nedense herkes yanlis bilir, Yakamoz Ayin isiginin suya, denize savki diye bilinir. Onun adi ayin savkidir. Yakamoz aksine Ay olan gecelerde olmaz
  ..

  Yakamoz bir canlıdır, latince ismi Noctiluca Milliaris olan bu canlı ayni bir ates böceginin denizde yasayan versiyonudur. Limunisans maddesini vücudunda barındiran bu canlıya dokunuldugunda bir ısık saçar. Bu canlı bir planktondur, yani milimetrik boyutlarda bir canlidir. Bunlardan milyonlarcasi bir araya geldiginde geceleri bir kayık geçerken, veya bir balık sürüsü geçtiginde bu canlılara çarparak ısık çıkartmalarını saglarlar. O yüzden balıkçı sandallarında yüksek bir direk ve bu diregin ucunda oturulacak bir yer vardir. Balıkçılardan biri buraya oturarak ay olmayan geceleri balıkların yakamoz yaparak geçtikleri yollari görüp dümenciyi oraya yönlendirirler. O yüzden Lüfer avlarken Lüx ışığı kullanılır. Isık balık gelsin diye degil, misinanin degdigi yakamozların çıkardığı ısıktan Lüfer korkmasın diye Lüx ışığı ile yakamoz ışığını öldürmek için kullanilir.

  Kelimeleri harcarken yanlışlara düşmeyelim. Esasında Yakamoz (eğer göreniniz varsa bilir) olagan üstü bir seydir, Yakamoz olduğunda denizde uzun floresan lambalar yanıyormus gibi olur. Ama bunun için ay ışığı olmaması gerekir. Ay ışığında (daha baskın olduğu için)göremezsiniz.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Herkesin doğru olarak kabul ettiği yakamoz ışığı aslında aydan su veya denize yansıyan ışığı değil ayın olmadığı zamanlarda bir şeye çarptıkları zaman ışıklarını yakan canlılardır.
+ Yorum Gönder


yakamoz,  yakamoz sözleri