+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Radyonun Hayatımızdaki Önemi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Radyonun Hayatımızdaki Önemi Nedir
  RADYO'NUN ÖNEMİ HAKKINDA BİLGİ


  radyo.jpg

  Radyo, elektrik dalgalarıyla düzenli olarak yayın yapan istasyon ve bu istasyonun programlarını düzenlemekle görevli kuruluş olarak tanımlanabilir.

  Radyo bizi dünyadaki olaylardan haberdar eden kitle iletişim araçlarından biridir. Ayrıca hızlı bir iletişim aracı olan radyo kısa zamanda geniş kitlelere ulaşır. Haberlerin dışında radyo programları sayesinde iyi vakit geçirebilir, radyo dinlerken bir yandan da işlerimizle ilgilenebiliriz. Radyo sayesinde güncel müziklerden, sanat etkinliklerinden hızlı bir şekilde haberdar olabiliriz.

  Radyo oyunları yeni bir sanat türü olduğu kabul edilmektedir. Gerçekten de, dinleyicinin düş gücü kadar geniş olanaklarla dolu bir sanat türüdür.

  Radyo oyununun en önemli özelliği fonetik dramatik sanat oluşudur. Ses, radyo oyununun tek anlatım aracıdır ve dinleyicisinin sadece kulağına hitap eder. Sesin tek anlatım aracı oluşu, radyo oyunlarının dinlenmek için yazılmış olmasını gerektirir. Bu yüzden de kendine özgü bir tekniği vardır. Radyo oyunu, yalnızca kulağa hitap ettiği için bütünüyle dinleyicisinin düş gücüne seslenir.

  Kültürümüzde hayal gücünün önemi büyüktür. Yalnızca masallar, destanlar değil, geleneksel tiyatromuz da bir ölçüde hayal gücüne dayanır.
  Köy seyirlik oyunlarında, ortaoyunlarında, gerçek olduğu gibi seyircinin önüne konmaz, seyirciden hayal etmesi beklenir. Yine dramatik hikâye anlatıcısı Meddah'ı dinlerken de insanlar hayal gücüne başvurur. Gölge oyunu Karagöz hep "Hayal Perdesi" olarak tanınmıştır. Günümüzde gerek televizyon, gerekse sinema yarattığı olağanüstü teknolojisi ve bütçesiyle seyircinin ilgisini çekmiş ve radyo oyunlarına karşı gelişen ilgiyi yok etmiştir. Yalnız her şeye rağmen radyo oyununun bu iki rakipte olmayan üstün bir özelliği vardır. Bu, hayal gücüdür. Radyo oyunu televizyon ve sinema gibi izleyicinin önüne her şeyi hazır vermez. Onu, hayal kurmaya sevk eder.
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Radyonun Yararları Nelerdir

  - Hızlı iletişim ve haber aracıdır.

  - Geniş kitlelere hemen ulaşır.

  - Haberler dinlenir.

  - Müzik dinlenir.

  - Faydalı programlardan bilgi sahibi olmamızı sağlar.

  - İş yaparken bizim iş arkadaşımız gibi olur.

  - Spor müsabakaları dinlenir.

+ Yorum Gönder


radyo nedir kısaca,  radyonun hayatımızdaki yeri,  radyonun günlük hayatımıza etkileri,  radyonun hayatımızdaki önemi,  radyo nedir ve insanlara etkisi nedir,  radyonun hayatımızdaki yeri ve önemi