+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Vİktorya şelalesinin ismi nerden gelmiş Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Vİktorya şelalesinin ismi nerden gelmiş
  VİKTORYA ŞELALESİNİN İSMİ NERDEN GELMİŞ OLABİLİR

  zambiyavictoriaelalesid.jpg

  Victoria Şelaleleri veya Mosi-oa-Tunya dünyanın en görkemli şelalelerindendir. Zambezi Nehrinin üzerinde, Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında, bulunur. Şelaleler yaklaşık olarak 1,7 km genişliğinde ve 128 m yüksekliğindedirler.

  İskoç kâşif David Livingstone şelaleleri 1855'te ziyaret etmiş ve Kraliçe Victoria'nın anısına Victoria Şelaleleri ismini vermiştir. Bununla birlikte şelale zaten yöresel olarak Mosi-oa-Tunya yani "gürleyen duman" diye anılmaktaydı. Şelaleler iki milli parkın parçasıdırlar, Zambiya'daki Mosi-oa-Tunya Milli Parkı ve Zimbabve'deki Victoria Şelaleleri Milli Parkı. Şelaleler Güney Afrika'nın en önemli turist çeken noktalarından biridir. Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Alanıdır.Dünyanın yedi harikasından biridir.

  Kuzey Amerika'daki Niagara Şelaleleri'nden daha geniş olan Victoria Şelaleleri sadece Güney Amerika'nın Iguaçu Şelaleleri ile karşılaştırılabilir. Iguaçu 270'den fazla (görece) 'küçük' şelaleye bölünmüşken Victoria dünyadaki en büyük, 100 metreden yüksek ve 1,5 km'den geniş, tek su yatağından, dökülmektedir.

  Victoria Şelalesi'nin üzerinde ise hiç kaybolmayan 1 gökkuşağı vardır.
 2. DİLAN
  Üye

  Dünyanın yedi harikalarından biri olma özelliğinde olan viktorya şelalesi üzerinden hiç kaybolmayan bir gökkuşağı ile güzelliğine güzellik katarak hayranlık uyandırmaktadır.
+ Yorum Gönder


güney afrika şelaleleri