+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda ABD'de kaç eyalet vardır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  ABD'de kaç eyalet vardır?
  ABD'de Kaç Eyalet Vardır?

  Teknik olarak sadece 46 eyalet vardır.

  Virginia, Kentucky, Pennsylvania ve Massachusetts resmi olarak birer Commonwealth'tir.


  Buradaki Commonwealth, "İngiliz Uluslar Topluluğu" anlamındaki Commonwealth değil, ABD'deki bu dört bölgenin "eyalet" kelimesi yerine, "ortak rızayla oluşturulmuş siyasi topluluk" anlamında kullandıkları terimdir (ç.n.).


  Bu durum onlara özel anayasal güçler tanımaz. Bu eyaletler bu sıfatı Bağımsızlık Savaşı'ndan sonra kendilerini tanımlamak için seçtiler. Bu, onların Kralın ihtiyaçlarına cevap veren "Kraliyet sömürgeleri" olmaktan çıkıp, "halkın ortak rıza*sıyla" yönetilen eyaletler haline geldiğini açıklığa kavuşturdu.

  Virginia (adını "Bakire [Virgin]" Kraliçe I. Elizabeth'ten aldı) kuruluştaki 13 eyaletten (dolayısıyla Amerikan bayrağın*daki 13 çizgiden) biriydi ve 1776'da kendisini Commonwealth olarak ilan eden ilk eyaletti.

  Pennsylvania ve Massachusetts de kısa bir süre sonra kendilerini Commonwealth ilan etti. İlk başlarda Virginia'nın bir idari bölgesi olan Kentucky ise 1792'de bir Commonwealth oldu.

  Yabancı topraklarda da iki Amerikan Commonwealth'i vardır. Karayiplerdeki Porto Riko adası Temmuz 1952'de anayasasını yaparak kendisini ABD'nin bir Commonwealth'i olarak ilan etti. Büyük Okyanus'taki Kuzey Mariana Adaları da 1975'te aynı şeyi yaptı. Bunların ikisi de ABD eyaleti değil.
 2. DİLAN
  Üye

  Amerikadaki eyalet kavramının anlamı, siyasi anlamda kırk altı ülkenin ortak karar ve rızaları ile birbirlerine bağlanmaları ve tek bir ülke gibi yönetilmeyi kabul etmelerinden gelmektedir.
+ Yorum Gönder