+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Göktürk yazıtları nasıl oluşmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Göktürk yazıtları nasıl oluşmuştur
  Göktürk yazıtları nasıl oluşmuştur?

  Göktürk yazıtları.jpg

  Göktürk yazıtları üç taştan oluşur: Tonyukuk anıtı 716, Köl Tigin (Kültigin) anıtı 732, Bilge Kağan anıtı 735 yılında dikilmiştir. Köl Tigin yazıtı, Bilge Kağan'ın ağzından yazılmıştır. Kültigin, Bilge Kağan'ın kardeşi, buyrukçu ihtiyar Tonyukuk ise veziridir. Anıtların olduğu yerde yalnızca dikilitaşlar değil, yüzlerce heykel, balbal, şehir harabeleri, taş yollar, su kanalları, koç ve kaplumbağa heykelleri, sunak taşları bulunmuştur.

  Göktürk Yazıtlarının ortaya çıkarılması
  Orhun Yazıtları, Çin Halk Cumhuriyeti, yüzölçümü itibariyle dünyanın üçüncü, nüfus itibariyle en büyük ülke. Güney Doğu Asya'da yer alır. Yüzölçüm 'dir. Başkenti Pekin olan ülkenin resmi dili Çince, para birimi Yuan'dır. Doğusunda Güney Kore, kuzeydoğusunda ve kuzeybatısında Rusya, kuzeyde Moğolistan, güneybatıda Afganistan ve Pakistan, güneyde Hindistan, Nepal, Butan, Birmanya Laos ve Kuzey Vietnam, doğusunda ise Büyük Okyanus ile çevrilidir.
 2. DİLAN
  Üye

  Göktürk yazıtları, Kültigin, Bilge Kağan ve Tonyukuk adına onlar öldükten sonra dikilmişlerdir. Bu yazıtların dikildiği yerde sadece bunlar değil başka kaynaklarda bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder