+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Adonis Kimdir? Adonis Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Adonis Kimdir? Adonis Hakkında
  ADONİS İLE İLGİLİ YAZI VE RESİM

  ADONİS.jpg

  Adonis - Bazı kaynaklarda afrodit'in oğlu, bazılarında ise sevdiği kişi olarak gösterilmektedir.
  Mitolojide güzelliği ile meşhur bir delikanlıdır, hakkında çeşit çeşit rivayetler vardır. Yunalılar onu çiçekli ve neşeli ilkbaharın sembolü olarak kabul ederlerdi.

  Bir rivayete göre adonis vahşi domuz avı sırasında ölmüştü. Afrodit bu acıya dayanamamış, Zeus'tan onu görmesine izin vermesini rica etmiş. Zeus adonis'e yılın bir kısmını afrodit'in yanında, geri kalan kısmını ise yer altı ölüler dünyasında geçirmesini izin vermişti. Adonis saklandığı yer altı dünyasından çıktığı zaman güzel günler başlıyor, çiçekler açıyor, ilkbahar başlıyordu. Onun hayatı tıpkı çiçekler gibi sınırlıydı, kısa sürüyordu. Çünkü adonis açılıp güldüğü, gençliğin en güzel ve parlak çağına ulaştığı gün ölüyordu. Onun ölümüyle afrodit ve periler yas tutar, göz yaşı dökerlerdi. Neşeli ilkbahar ve yaz mevsiminden sonra bu nedenle kasvetli ve yağmurlu son bahar gelir.


  Adonis, Yunan mitolojisine göre, Afrodit'in aşık olduğu ölümlü bir erkektir.

  Suriye kralının kızı Myrrha, Afrodit'e yeterli derecede tapınmadığı için Afrodit tarafından cezalandırılır ve kıza asla baş edemeyeceği bir baba arzusu verir. Dadısının yardımıyla babası ile 7 gün 7 gece beraber olur (bazı kaynaklarda 40 gün 40 gece olarak geçer). www.alasayvan.net/ Babası son gece birlikte olduğu kişinin kızı olduğunun farkına varır ve onu öldürmek ister. Tanrılar kıza acıyarak onu mersin ağacına dönüştürler. Ağacın gövdesinden 9 ay sonra ölümlülerin en güzeli olan Adonis dünyaya gelir.

  Afrodit görür görmez ona aşık olur ve onu saklaması için Persephone'ye verir. Persephone de delikanlıya vurulmuştur ve onu geri vermek istemez. İki tanrıça arasında kavga çıkar. Zeus araya karışır ve Adonis’in 6 ay Afrodit’in, 6 ay Persephone’nin yanında kalmasına karar verir. Adonis yeraltına girdiğinde yaz biter, kış başlar, yeryüzüne çıktığında toprakların bereketi tekrar gelir ve ilkbahar olur. Adonis avlanırken bir yaban domuzunun saldırısına uğrayarak ölür. Sonra ölümünden kendine pay çıkartan Afrodit, gider Zeus'tan onu geri vermesini ister.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Adonis Anne Babası Ve Evliliği

  ADONİS ANNE BABA EVLİLİĞİ HAKKINDA BİLGİ

  Myrrha (Smyrna)

  Kinyras 1


  Myrrha, Kıbrıs kralı Kinyras'ın kızıdır. Bu kız babasına gönül verir. Bir anlatıma göre de, babasıyla yatar ve sonra babasının korkusundan kaçar. Tanrılar da bu kıza acır, onu bir ağaca dönüştürür. Kimilerine göre İzmir kentinin adı bu kızdan gelmektedir
  .

  Kinyras'ın adı İlyada'da geçmektedir. Agamemnon ondan Troia Savaşı'na katılmasını ister. O da kabul eder, elli gemi yollayacağına söz verir. Bir gerçek gemi donatır. Kırk dokuz tane de toprak gemi yaptırır. Tekneler denize inince batar. Kinyras böylelikle verdiği sözü tutmuş olur.

  Kinyras Kıbrıs Adası'nın yerlisi değildir. Suriye'nin Byblos kentinden gelmedir. Kendisi ve oğlu Adonis'le ilgili söylencelerin Fenike kaynaklı oluşunun nedeni budur. Kıbrıs'ta evlenen Kinyras'ın kızları, tanrıça Aphrodite'nin öfkesini üzerlerine çekince, onun tarafından çeşitli cezalara çarptırılır.

+ Yorum Gönder


adonis,  adonıs,  adonis fotograf,  adonîs kimdir