+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Demeter Kimdir. Demeterin Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Demeter Kimdir. Demeterin Özellikleri
  DEMETER İLE İLGİLİ BİLGİ


  Demeter Ne Demek, Demeter Tanımı.jpg

  Demeter - Yunan mitolojisinde toprağın ve ürün verimliliğinin tanrıçasıdır. Kronos ve reiha'nın kızı, zeus'un kız kardeşidir. Demeter insanlar tarafından saygınlık gören bir tanrıçadır ve şerefine şenlikler düzenlenir.

  Homeros destanlarındaki güzel saçlı,güzel örgülü kraliçe. Toprak ve bereket tanrıçası. Hesiodos'a göre kronos ile rheia'nın kızı, yani ikinci kuşak tanrılar soyundandır. Ekinleri ve özellikle buğdayı simgeler. Zeus ile birleşmesinden persephone doğmuştur.
  En çok tapınım gördüğü yerler italya,girit ve trakya'dır. Onun tek efsanesi mevsimlerle ilgilidir. Bu efsane yunan dünyasının daha çok buğday üretenbölgelerinde gelişmiş ve tutulmuştur. Hem efsanede, hem de tapımında kızı persephone ile birlikte anılır. Bunlara "iki tanrıça" denir.

  Efsaneye göre; persephone bir gün oyun arkadaşlarıyla birlikte çayırda çiçek toplarken toprak yarılmış ve hades arabasıyla çıkara kızı yer altı ülkesine kaçırmış ve orada ona nar yedirmiştir. İnanışa göre; ölüler ülkesinden bir şey yiyen hades'ten geri çıkamaz. Çok üzülen demeter kızını aramak için yollara düşmüş ancak hiç bir yerde bulamamıştır. Bunun üzerine yaşama küserek ıssız bir köşeye çekilmiştir. Demeter'in küsmesiyle toprağın bereketi uçup gitmiş,kıtlık başgöstermiştir. Tanrı zeus duruma müdahele ederek sorunu çözümlemiştir. Bundan sonra persephone kışı kocası hades'in baharı ve yazı da demeter'in yanında geçirmeye başlamış ve toprağa yeniden bereket gelmiştir.

  Demeter'in çeşitli sevgilileri ve bu ilişkilerinden pek çok çocuğu olmuştur. Bunların içinde en ünlüsü, ölümlü bir erkek iasion'dan olan oğlu plutos (servet ve zenginlik tanrısı)'tur.
 2. DİLAN
  Üye

  Yunan'da birden fazla tanrı ve tanrıça bulunmaktaydı. Bu tanrıçaların hepsi ayrı ayrı özelliklerde ve farklı konuları temsil eden tanrılardır. Demeter toprağın verimini artıran tanrıça olarak kabul edilmektedir.
+ Yorum Gönder