+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda modern işitme cihazı icadı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  modern işitme cihazı icadı

  MODERN İŞİTME CİHAZI KEŞFİ İLE İLGİLİ BİLGİ


  isitmecihazi.jpg
  İnsanın beş duyusundan bir tanesi işitmek ve hayatımızı tam anlamıyla sürdürebilmemiz için çok gerekli. Çevrenizdeki sesleri duyamamak yada az duymak ne kadar kötü bir engel değil mi? Ne yazık ki insanlık tarihi boyunca işitme engeli olan milyonlarca insan yaşamıştır. 1900 lü yıllara kadar işitme engeline yardımcı olacak bir çok yöntem denenmiştir.

  15 Kasım 1901 günü New York’ta Miller Reese Hutchinson tarafından icat edilen ve ”Acousticon” adı verilen elektrikli ilk işitme aygıtının patenti alındı. Ertesi yıl kurulan Hutchinson Acoustic Co. adlı şirketçe de üretimine geçildi. Aygıtın üzerinde, el radyosu büyüklüğünde bir pil yeri, ayrıca kulağa takmak üzere telefon almacını andıran bir parça vardı.

  Acoustion’- un ilk müşterilerinden biri, çocukluğundan beri yarı sağır olan İngiltere Kraliçesi Alexandra oldu. Aygıtı, 1902 yılında yapılan taç giyme töreninde kullanan Kraliçe Alexandra, daha sonra bu yararlı buluşun 26 yaşındaki mucidini bir madalya ile ödüllendirdi. Hutchinson’un ömrü boyunca patentini aldığı ve 90 civarında buluş arasında klaskon (araba kornası) da vardı. Yakın arkadaşı Mark Twain, bu buluştan sonra kendisine şöyle takıldı: “İnsanları sağır etmek için klaksonu icat ettin. Böylece hepsi de yeniden duyabilmek için senin işitme aygıtından almak zorunda kalacaklar.”
 2. DİLAN
  Üye

  işitme sorunu yaşayan kişiler için önem taşıyan bu cihaz ilk olarak bir kraliçe tarafından kullanışmış ve icadı yapan kişiye bir madalya takarak onu ödüllendirmiştir. Günümüzde de kullanımı her geçen gün artmaktadır.
+ Yorum Gönder


klaksonun mucidi