+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Baba tarafından soyağacı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Baba tarafından soyağacı
  ATATÜRK’ÜN BABA SOYU

  baba-taraf-ndan-soy-a-ac-.png

  Mustafa Kemal Atatürk’ün baba soyu, Aydın/Söke’den gelerek Manastır Vilayeti’ne yerleştiler. Ali Rıza Efendi Manastır Vilayeti’nin Debre-i Bala Sancağı’na bağlı Kocacık’ta (muhtemelen 1839’da) dünyaya gelmiştir. Aile sonradan Selanik’e giderek yerleşmiştir. Dedesi Ahmet ve dedesinin kardeşi Hafız Mehmet’in taşıdığı “kızıl” lakabı ve yerleştikleri nahiyenin adı olan “Kocacık’“ın da gösterdiği üzere; Mustafa Kemal’in baba tarafından soyu Anadolu’nun da Türkleşmesinde önemli roller oynayan “Kızıl-Oğuz yahut “Kocacık Yörükleri, Türkmenleri” nden gelmektedir.

  Atatürk’ün babasının soyu ile ilgili bilinenleri ortaya koymadan önce tarihi devamlılığı gösterebilmek için, Kızıl Oğuzlar ve Kocacıklar ile ilgili belgelere dayalı bilgilerin bilinmesi ve ailenin serüvenini bu temel üzerine oturtulması gerekmektedir. Böylece, Rumeli’nin Türkleşmesi ve Rumeli’nin Osmanlı Devleti dönemindeki teşkilatlanması içinde mesele daha iyi anlaşılmış olacaktır..
 2. DİLAN
  Üye

  Soy ağacı bir bireyin atalarının isimleri, teyzeleri, dayıları, kuzen ve yeğenleri gösteren geniş bir listeyi temsil eder. Yukarıda da Atatürk'ün anne ve babasının soy ağacını görmekteyiz.
+ Yorum Gönder


atatürkün baba soyu,  baba tarafının soy ağacı