+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Seyahat valizi nasıl hazırlanır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Seyahat valizi nasıl hazırlanır
  SEYAHAT VALİZİ HAKKINDA BİLGİ

  Eğer valiz hazırlamayı kolay bir şey olarak nitelemiş ve küçümsemiş iseniz her yolculuk başında neden stres yaşadığını anlayamayan talihsizlerdensiniz demektir.


  Oysa valiz hazırlamak hafife almaya gelmez, insanı yolculuk değil, çıkacağı seyahatte yanına neler alacağını düşünmek yorar ya da otele varıp da bavulunu açan birinin moralini en çok, ihtiyaç duyduğu birçok şeyi yanına almamış olduğunu görmek bozar. Erkeklerin ayrı, kadınların ayrı ihtiyaçları var. En ince ayrıntılara kadar düşünmek ve fazla yük olmayacak eşyaları almak durumundasınız. Bir nebze yardım edebilirsek ne mutlu bize
  Bu hafta iş yaşantısında aktif görev alan, işi gereği seyahatlere çıkan ve iş yemeklerine, kokteyllere gitmek zorunda olan beylerin işlerini kolaylaştıracak birkaç noktadan bahsedeceğiz. Meselenin ‘seyahat’ kısmı özellikle önemli, zira valiz hazırlamak bir dert, valize koyduklarınızın gittiğiniz yerde işe yarayıp yaramaması başka dert.

  seyahatvalizi.jpg

  Yurtdışına seyahate giderken yapacağınız en önemli şey, gideceğiniz ülkenin iklimini öğrenmek ve valizinizi bu iklime göre hazırlamaktır. Eğer gideceğiniz yer sıcak iklimin etkisi altındaysa mutlaka yüzünüze, en az 4 faktörlü bir güneş koruma kremi alın ve yüzünüzü temizleyip, tıraş olduktan sonra yüzünüze sürmeyi unutmayın. Yanınıza pamuklu veya pamuk ağırlıklı iç çamaşırları alın. Unutmayın her erkeğin evde seyahat için hazır bulunması gereken küçük bir el çantası bulunmalı. İçinde günün kirini yüzünüzden arındıracak suda köpüren bir temizleyici, el ve dudak çatlaklarını önleyecek kremler, diş fırçası, diş ipi, diş macunu, gece yatmadan önce süreceğiniz “e” vitaminli bir krem, şampuan, duş jeli, temizleyici bir duş süngeri, tıraş kremi, tıraş bıçağı ve yedek bıçakları, deodorant, eğer kullanıyorsanız saç jölesi ve ayak kokusu giderici, aspirin, gerekli vitaminler, ağrı kesici, yara bandı ve bandaj bir de “bepanthene”. Artık çantanızın fermuarını çekebilirsiniz. Bir önemli nokta da eğer sürekli kullandığınız bir vitamin ya da ilaç varsa mutlaka kıyafetlerinizden önce, valizinize veya küçük el çantanıza yerleştirmeniz gerektiği. Yurtdışında aynı markayı bulmanız mümkün olmayabilir. Bu arada şampuan, duş jeli gibi akabilecek ürünleri bir torba içinde çantanıza yerleştirin. Uçakta, basınç sebebiyle akma tehlikesi var, haberiniz olsun. Diğer kozmetik ürünlerde de, alışverişleriniz veya eşinizin alışverişleri sırasında isteyebileceğiniz eşantiyon boylarından yararlanın. Malum, eğer iyi bir cilt bakım ürünü satın alıyorsanız mağazadan aldığınız ürünün yanında aynı markanın başka bir ürününü tanıtmak için yapılan eşantiyonlardan talep edebiliyorsunuz. Bu sayede kocaman şişeleri, kutuları taşımanıza gerek kalmaz.

  Uzun yolculuklarda, spor, rahat, buruşma tehlikesi olmayacak ve renk uyumu olan kıyafetler tercih edilmelidir. Gittiğimiz yerde resmi bir karşılama beklemiyorsak, kendimizi kravatlara, ilikli ceketlere ya da tayyörlere hapsetmek, saygınlığı ceketin düğme adedine bağlayan bir kişiliğin göstergesidir. Şimdi çok mühim bir konuya geldi sıra. Eğer iş toplantısına gidiyorsanız ve sizi karşılamaya gelen bir grup, kişi varsa nezaket gereği gelen kişiye bütçeniz elverdiğince bir jest yapmalısınız. Bu bir paket Türk kahvesi de olabilir ya da duty freeden satın alabileceğiniz bir şey olur, seçim size kalmış, önemli olan hatırlamak ve “teşekkür etmiş” olmak. Bir de her ülkenin kendisine özgü bir hediye verme/kabul etme biçimi vardır. Daha en baştan kaleyi fethetmiş olursunuz. Hele Japonya’ya veya İtalya’ya gidiyorsanız, göreceksiniz jestiniz fark edilecektir. Yolculuğa çıkan kişiye ise havaalanında ya da garda hediye verip, valizinin yanında bir de eline fazlalık vermektense, valizi yapılmadan evine götürüp vermek ince bir harekettir. Yolculuk programını önceden edinmek size valiz hazırlarken kolaylık sağlayacaktır. Valize en başta konulacak şeylerden biri de elbette şarj aletiniz.

  Gideceğiniz yer hakkında bilgi edinin

  Sıra geldi haritaya, gideceğiniz bölgenin haritasını edinin, mümkünse internet yardımıyla veya kitap yardımıyla genel bir bilgi almak yaban ellerde sizi bir nebze rahatlatacaktır. Eğer grup halinde gidiyorsanız, kaybolma riskine karşı grubunuzdaki birkaç kişinin ve kalacağınız otelin telefon numaralarını hatta adresini alın. En azından bir taksiye binme ve otelinize geri dönme şansınız olur. Bu arada bir küçük uyarı daha, taksiye binmeden otelin resepsiyonundan gideceğiniz yere yaklaşık olarak ne kadar ödemeniz gerektiğini öğrenin. Bu arada hazır paradan açılmışken bir küçük uyarı da bahşişler için. Restoranda yediğiniz yemeğin % 10’u bahşiş için uygun ve Avrupa’da kabul edilen bir ölçü. Fazla para vererek görgüsüz konumuna düşmenin hiçbir alemi yok. Eğer yemek daveti aldıysanız, karar verilen restoranın veya otelin adresini, telefonunu mutlaka öğrenin. Bir de davetinize geç kalmayın. Kararlaştırılan saatten 5 dakika önce gitmekte yarar var. Eğer daveti yapan, şirketin sahibi, firmanın başkanı veya dostunuz bayan ise yanınızda bir buket çiçek götürüp, yemek öncesi vermeniz ve daveti için teşekkür etmeniz centilmen bir davranış olacaktır.

  Sıra geldi “özel bir araca binerken nasıl oturmalıyız” sorusuna; otomobile binen kadın misafir yalnız ise kullanan erkek de yalnız ise kullananın yanına oturmak doğru bir davranış biçimi. Kullanan bayan ise de erkek olan yanına oturmalıdır. Ancak, yanınızda bir bayan var ise erkek olan ön taraftaki yeri bayan arkadaşına bırakır ve kendisi arkaya oturur. Tabii ki inerken, erkek önce davranıp arabadan önce iner ve inecek olan bayan arkadaşının kapısını açar. Bir de arabaya binecek olan sizden yaşça çok büyükse, arabadan inip yardımcı olmak gerekir. Unutmayın, “para sahibi” olmak sizi centilmen yapmaz, sadece “yarenlerin” sayısını artırır.
 2. DİLAN
  Üye

  Seyahate gidileceği zaman seyahatin türüne göre valiz hazırlanır. Tatil veya iş gezisi, kısa ve uzun oluşu ile ilgili valizin şekli çoklu değişmektedir. Bunları göz önünde bulundurarak valiz hazırlanması gerekir.
+ Yorum Gönder