+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Doğumda anne ve bebek kırkı çıkınca Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Doğumda anne ve bebek kırkı çıkınca
  DOĞUM DA ANNE VE BABA KIRKLIĞI HAKKINDA BİLGİ

  Bebek doğduktan 40 gün sonra "bebeğin kırkı çıktı" denir ve kırk banyosu yaptırılır. Bebek 40 günlük olmadan dışarı çıkartılmaz. 40 gününü dolduran bebeğin artık yavaş yavaş uyku ve beslenme düzeninin de oturmaya başladığına inanılır.

  Yaygın bir adet 40 banyosu yaptırılacak bebeğin kısmeti bol olsun diye yıkanacağı suyun içine 40 ayrı yerden toplanmış 40 tane taş önceden yıkanıp atılır. Kimi aileler bu taşların arasına bir tane de altın atarlar. Bu sayede çocuğun kısmetli olacağına inanılır.  bebek.jpg

  Bebeğin başından aşağı bu özenle hazırlanmış sudan 40 tas (!) dökülür. Bu işlem bittikten sonra bebeğin eli son tas suyun içine batırılır. 40 banyosu yaptırılan bebek yeni giysiler giyer.
  Çok yaygın olmayan ve fazla bilinmeyen bir adete göre de banyo yaptırılıp giydirilen bebeğin bağrına küçücük bir taş konur. Uykusu güzel olsun iyi uyusun ("taş gibi uyusun" ) diye
  Bütün bunlardan sonra bebeğin 40'ı çıkmış olur.

  Bebekten sonra anne de aynı şeklide yıkanarak dualar eder. Yalnız onun bağrına taş konulmaz.

  İLK ZİYARET, KIRK UÇURMA

  Doğum yapan anne ve bebeğin 40 gün geçtikten sonra el öpme ziyaretleri yapması adettendir.
  Anneye gittiği yerlerde sütünün bol olması dilenerek su ikram edilir. Anne bu suyu içer.
  Bunun ardından yiyecekler ikram edilir.

  Anne ile bebeğin ilk ziyarete gittiği evden genelde ömrü uzun olsun diye un, ağzı tatlı olsun diye şeker, bereket getirsin diye pirinç, yumurta vb. den oluşan gıdaların bir mendil içinde verilmesi makbuldür.

  Bir inanışa göre ev sahibi gelen konuklara bir şey hediye etmeden yollarsa evine fare girer.
  Bebeği önce aile büyüklerine sonra eşe dosta giderek gezdirmek, el öpmeye ***ürmek adettendir.
 2. DİLAN
  Üye

  Bebek doğduktan sonra uyku ve beslenmesi konusunda bir sürenin geçmesi gerekir. Halk arasında kırk gün olarak bilinen bu günlerde bebeğin düzeni yavaş yavaş oturmaya başlar.
+ Yorum Gönder


bebeğin kırkı çıkınca ne yapılır,  bebeğin 40 çıkınça ne yapılır,  40 çıkınca ne yapılır,  bebegin kirki cikinca ne yapilir,  bebegin 40 cikinca ne olur,  40 cikinca ne yapilir