+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Halı dokumacılığı hangi ilimizde yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Halı dokumacılığı hangi ilimizde yapılır
  HALI DOKUMACILIĞI HAKKINDA BİLGİ

  Kayseri (İç Anadolu),
  Gördes, Milas, Demirci, Uşak (Ege Bölgesi),
  Yağcıbedir (Marmara Bölgesi),
  Ardahan (Doğu Anadolu)
  Isparta (Akdeniz Bölgesi)

  El Halısı, hav iplikleri, çözgü ipliklerinin üzerine elle düğümlenmiş olan halı tipidir. Yanyana düzgün şekilde bir çerçeveye dizilmiş çözgü ipliklerinin her çiftine yün, ipek veya rayon ipliklerle düğüm atılarak ilmek sıraları teşkil edilmesi ve en az bir sıra atkı atılıp ilmek sırasının sıkıştırılması şeklinde üretilir. El halılarının kalitesini belirleyen hav ipliklerinin cinsi, düğüm şekli ve düğüm sıklığıdır.
  Türklerde iç ve dış mimari süslemenin en renkli kolu çini sanatıdır. Çinicilik Selçuklularla birlikte Anadolu’ya girmiştir. Anadolu Selçukluları ile çok yaygın ve çeşitli tipteki mimari yapıtlar üzerinde büyük bir gelişme göstererek varlığını günümüze kadar sürdürmüştür. Her dönemin çini süslemesi daha önceki dönemin teknik üstünlüğünü sürdürmekle birlikte yeni teknik buluş ve renklerde bu sanatı zenginleştirmiştir. Uşak halılarında çini süsleme üslubu görülür.
  Öncelikle atkılarının atılmasından sonra (arka iplikleri) üzerine desene göre istenilen hav yüksekliğinde iplerin geçirilerek düğümlenmesi ile yapılan genelde ev içinde kullanılan yer örtüsü.


  Halı dokumacılığı.jpg

  El dokuma halı:

  Dünya dokumacılık tarihinde, yaklaşık 3000 yıldır temel yapısı değişmeden bu güne kadar önemini saklamış tek ürün, el dokusu halıdır.

  Halıcılık nerede başlamış ve yayılmıştır;

  Bu konuda kesin bilgiler olmamakla birlikte, ilk halı örneklerinin bulunduğu yerler ile, bütün halı merkezlerinin Türklerin yaşadığı ve yerleştiği yerlerde olması dikkat çekicidir. - Ayrıca çeşitli dillerde aldığı isimlerin Türkçe ismine yakın olması, gibi bazı işaretler, halıcılığın orta Asya'dan göç eden Türk boylarıyla yayıldığını gösteren güçlü işaretlerdir.

  Halı kilimi nedir?

  Kilim dokuması, halının başlangıcında zincirden sonra, bitişte ise havlu dokumadan sonra yapılır. - Kilim dokuması, havlı dokuma kısmının dağılmaması için halı tipine göre yün, pamuk ve ipek ipliği ile yapılır. Tarihte ilk halıyı Türklerin kullandığı bilinmektedir. Bir mezarda bulunan ipek halı günümüzde hâlâ sergilenmektedir

 2. DİLAN
  Üye

  Eski Türk kültürlerinden biri olan halı dokumacılığı günümüzde de varlığını korumaya devam etmektedir. Halı dokumacılığı el emeği olanlara ayrı bir önem verilmektedir.
+ Yorum Gönder


halı ve kilim dokumacılığı daha çok hangi yörelerimizde gelişmiştir,  halı dokumacılığı,  halı dokuma hangi yöreye aittir,  dokumacılık hangi yöreye aittir,  el halısı hangi yöreye aittir,  dokumacılık