+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Filoloji hangi bilim dallarıyla çalışır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Filoloji hangi bilim dallarıyla çalışır
  FİLOLOJİ

  filoloji.jpg

  Filoloji kelimesinin anlamı dil bilimidir. Kelime sevgisi anlamında da kullanılan bu sözcük, bir dilin ya da dillerin arasındaki ilişkileri, o dillerin tarihsel gelişimlerini ve yapısını inceleyen bir bilgi dalının adı olarak kullanılmıştır. Filoloji, dili ve yazılı belgeleri dil ve tarih açısından
  inceler.

  Filoloji, elyazmalarını yayınları sistemli karşılaştırma yoluyla, tarih aracılığıyla özgün metinleri ortaya koyma yada eleştirel biçimde inceleyen bilim dalıdır. Fizyolojinin konusu yazılı metinlerdir. Dilbilimle yazın tarihi arasındaki sınırda yer alan filolojinin inceleme alanı kesin çizgilerle belirlenmez. Filolog, filoloji uzmanı özellikle de eski metinlerin eleştirel yayımını hazırlayan uzmanlara verilen unvandır.

  Filolojinin alanı metin incelemesi dışında, metinlerin içeriğinide kapsar. Dil, üslup, tarisel ve kültürel bağlam gibi. Yazılı belgelerle uygarlıkları araştıran bu bilim dalı son yıllarda önemini giderek artırmaktadır.
 2. DİLAN
  Üye

  Filoloji tarihi aydınlatmak adına dilleri inceleyen bir bilim dalıdır. Bu nedenle dil bilimine yardımcı olacak bilim dalları nümizmatik, epigrafya, diplomatik başlıcalarıdır.
+ Yorum Gönder