+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Mikro Sosyoloji hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Mikro Sosyoloji hakkında bilgi
  Mikro Sosyoloji hakkında bilgi

  MİKRO SOSYOLOJİ İLE İLGİLİ BİLGİ

  mikro-sosyoloji.png

  İnsanların gündelik davranışlarının, yüz yüze iletişim durumlarıyla beraber ele alınmasına genel anlamda mikrososyoloji denmektedir. Makrososyoloji ise en genel olarak ekonomik düzen, politik sistem ve kurumsal yapılar gibi büyük ölçekli , toplumsal sistemlerin çözümlenmesidir.

  Bu iki farklı yaklaşım, görüntü olarak birbirinden farklıymış gibi görünür. Buna karşın bu ikisi arasında çok sıkı bir ilişki bulunmaktadır. (Knorr-Cetine ve Cicourel 1981; Giddens 1984)


  Mikro Sosyoloji.jpg

  Makro çözümleme, gündelik yaşamın ardındaki kurulsam gerçekliği anlamak için gereklidir. Aynı şekilde mikro incelemeler de büyük kurumsal yapılara açıklama getirebilmek için son derece gereklidir.
  Yüz yüze iletişim, her türlü toplumsal birlikteliğin ve oluşumun öncelikli gereği olduğundan, mikro incelemeleri makro incelemelerden ayrı tutabilmek imkansızdır. ,

  Sonuç olarak yüz yüze etkileşimin incelenmesi, genellikle daha büyük gruplar, kurumlar ve toplumsal sistemleri inceleyen makrososyolojiye karşıt biçimde, mikrososyoloji olarak adlandırılır. Bunun karşısında, makro ve mikro çözümlemeler aslında birbirleriyle yanın bağlantılar içindedir ve ikisi birbirini tamamlar biçimdedir.
  ,
 2. ÖZGEN
  Üye

  İnsanların düşünceleri, konuşmaları, duyguları hareketleri ile ve sosyal ortamda kendini gösterir. Mikro sosyoloji de insanların bu gibi farklılıklarını anlamak için yaptığı çalışmalardır.
+ Yorum Gönder