+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Ribozom ve mitokondrinin görevleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ribozom ve mitokondrinin görevleri

  RİBOZOM VE MİTOKONDRİ İLE İLGİLİ BİLGİ

  Mitokondri, hücre organelerinden biridir. Yunanca mitos (iplik) ve khondrion (tane) kelimelerinden üretilmiştir
  .

  Ribozom ve mitokondrinin görevleri1.gif

  Boyları 0,2-5 mikron arasında değişir. Şekilleri ise ovalden çubuğa kadar değişkenlik göstermektedir. Bazı hücreler tek bir büyük mitokondri içerebilse de çoğunlukla büyük sayılarda bulunurlar. Bir karaciğer hücresinde sayıları 2500 civarına ulaşabilir. Bölünüp çoğalma özelliğine sahiptirler.

  Mitokondriler, oksijenli solunum yapan ökaryotik hücrelerde bulunur. Prokaryotik hücrelerde ve memelilerin alyuvarlarında bulunmaz.

  Mitokondrinin Yapısı


  Dış ve iç zarlara sahiptir. Zarlar çift katlı fosfolipid tabaka ve bunun içine gömülü proteinlerden oluşur; yapısal olarak hücre zarına benzer.

  İç ve dış zarların farklı özellikleri vardır. Dış zar %50 oranında fosfolipidden oluşmaktadır ve çeşitli enzimler ihtiva etmektedir. İç zar ise fosfolipidden çok proteinlerden oluşmuştur. Düzgun dış zar içinde, iç zar kıvrımlı yapısı ile geniş bir yüzey oluşturmaktadır. Bu kıvrımlara krista (cristae) denmektedir. Cristae, Latince tarak demektir. Ribozom, DNA, RNA moleküllerinden oluşmuşlardır.

  Mitokondrial (mitokondriye ait) matriks çeşitli enzimlerin yanı sıra ribozomlar ve küçük bir miktar da DNA molekülü barındırır. Bu da mitokondriyi bazı diğer organellerden ayırır. Mitokondrial matriksin bu tür özellikleri ökaryot hücre oluşumu ve mitokondrinin ilkel zamanlarda bir hücre organeli olarak nasıl oluştuğu konusunda çeşitli teorilere neden olmuştur.

  Mitokondrinin Görevleri


  Hücre içindeki hayatsal olaylara gerekli enerjinin %95′ini sağlarlar. Solunum, oksidasyon ve fosforilizasyon için gerekli enzim ve koenzimlere sahiptirler.

  Bu organeller besin maddelerinin oksitlenip parçalanarak enerjinin açığa çıktığı yerlerdir. metebolizma olayları yönünden çok aktif olan hücrelerde, fazla enerjiyi sağlamak üzere çok sayıda mitokondri vardır.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Çeşitli ve çok önemli görevleri olan mitokondri yapı bakımından hücre zarına benzemektedir. Hayati fonksiyonlar olanlara enerji vermek temel görevleri arasında yer almaktadır.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Ribozom kelimesi Yunan kökenli bir kelimedir ve iplik anlamına gelir. Ribozomlar hücre içerisinde yaşamsal faaliyetler sürdüren organellere hayatta kalabilmeleri için gerekli enerjiyi sağlamaktadır.
+ Yorum Gönder