+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Kendi besinini üreten canlılara örnekler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kendi besinini üreten canlılara örnekler
  KENDİ BESİNİNİ ÜRETEN CANLILAR İLE İLGİLİ BİLGİ

  Kendi besinlerini kendi sentezleyen, su (H2O), karbondioksit (CO2) ve inorganik tuzlardan organik maddeyi oluşturan, enerjiyi bu organik bileşiklerde depolayan canlılardır. Kendi içinde iki gruba ayrılırlar:
  Fotosentetik ototroflar (Fototroflar): Biyokimyasal olaylar için gereksinim duydukları enerjiyi güneş ışınlarından, fotosentezle sağlayan canlılardır. Örn: Yeşil ve mor bakteriler.

  Kemosentetik ototroflar (Kemotroflar): Kendileri için gerekli olan enerjiyi amonyak (NH3), hidrojensülfür (H2S) gibi belli organik maddeleri oksitleyerek, kimyasal yoldan, kemosentezle sağlayan canlılardır. Örneğin nitrit, nitrat ve demir bakterileri böyledir.

  Kendi besinini ureten.gif

  Ototrof canlılar, inorganik bileşikleri kullanarak organik bileşikler dediğimiz karmaşık ve uzun molekül zincirlerini üretebilen canlılardır. Diğer bir anlatımla bu canlılar, yaşamsal etkinliklerini sürdürebilmek için gereksinim duydukları tüm organik bileşikleri, doğrudan doğruya inorganik bileşikleri sentezleyerek elde ederler. Bu canlılar, karbondioksidi indirgiyerek organik bileşikler sentezlerken, işlemin kimsayal karakteri dolayısıyla enerjiye gereksinim duyarlar. Bu enerji, ışık -büyük ölçüde güneş ışığı- ya da kimyasal enerjidir.

  Besin maddeleri olarak da adlandırılan, enerji depolanmış organik bileşiklerin sentezlenmesinde güneş ışığını kullanan canlılara fotosentetik canlılar ya da Fototroflar, kimyasal enerjiyi kullanan canlılara da kemosentetik canlılar ya da Kemotroflar adı verilir.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Bitkiler kendi besinlerini üreten canlılardır. Güneşten aldıkları ışık ve enerji ile besinlerini üretebilmektedirler. Aldıkları bu ışık ve enerji bitkilerin yeşil görünmesini sağlamaktadır.
+ Yorum Gönder


kendi besinini üreten canlılar ,  kendi besinlerini üreten canlılar,  kendi besinini kendisi yapan canlılar,  kendi besinini kendi üreten canlılar,  kendi besinini kendi yapan canlılar,  kendi besinlerini kendisi üreten canlılar