+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Çalışma yaprağı örnekleri ekosistem ile ilgili Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çalışma yaprağı örnekleri ekosistem ile ilgili
  EKOSİSTEM İLE İLGİLİ YAZI VE RESİM

  Ekosistem belli bir alanda yaşayan ve birbirleriyle sürekli etkileşim içinde bulunan canlılar ve bunların cansız öğelerinden oluşan doğal yapılara denir. Ekosistem canlı ve Canlı, canı olan, diri, yaşayan: ortak özelliklere sahip maddelere verilen isimdir. Bunlar "yaşam" denilen ve nasıl oluştuğu hala çözülemeyen gizin temel öğesidir.
  Tümünü okumak için linke tıklayınız.cansız iki öğeden oluşur. Canlı öğeler üreticiler, tüketiciler ve ayrıştırıcılardır. Cansız öğeler ise inorganik ve organik maddeler ile fiziksel koşullardır.


  al-ma-yapra-rnekleri-ekosistem-ile-ilgili.jpg

  Ekoloji canlı varlıkların birbirleriyle ve bulundukları ortamla ilişkilerini inceler.

  Ekolojik denge ise doğada canlıların kendi aralarındaki ve fiziksel çevreleriyle ilişkilerini sağlıklı gelişmesine imkan tanımasıdır.

  Ekosistemdeki her canlı türü çevre koşullarından etkilenir ve kendi yaşam faaliyetleriyle bulunduğu habitatın koşullarını etkiler, değişikliğe uğratır. Öte yandan Biyosferdeki çeşitli ekosistemlere sürekli olarak zehirli maddeler katılmaktadır. Bunların bir kısmı doğadan kaynaklanır. Örneğin bir volkanın faaliyeti sırasında çıkan kükürt gazları çevreye yayılarak bitkilerin gelişmesini engeller. Denizlerde doğal olarak bulunan cıva deniz canlılarında birikerek insan sağlığını besin yoluyla tehdit eder. Orman içinde akan bir dereye dökülen yaprak gibi organik maddeler bu habitatta büyük ölçüde oksijen noksanlığına neden olabilir. Bununla birlikte kirlenme denilince insan müdahalesi sonunda oluşan çevre bozulması anlaşılmaktadır. Böylece ekosistemde canlıların yaşamını ciddi ölçüde etkileyen değişiklikler olmaktadır. İnsan da canlı bir varlık olarak bulunduğu ekosistemin bir parçası olduğu için kendinin neden olduğu değişiklikler başka canlılara olduğu gibi eninde sonunda kendisini de etkilemektedir. Bu değişiklikler bazen insanın o çevrede barınmasını olanaksızlaştıracak boyutlara ulaşır.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Doğada canlılar birbirleri ile yakından ilişkilidirler. Zincirleme şeklinde hepsi birbirleri ile bağlantılıdır. Bir ülkede kadınlar farelerden nefret ediyor diye farelerin yok edilmesi ile yılanların ortaya çıktığı görülmüştür.
+ Yorum Gönder


çalışma yaprağı örneği,  canlı varlıklar,  çalışma yaprağı örnekleri,  canlı ve cansız varlıklar,  ekolojik denge,  çalışma yaprakları örnekleri