+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Televizyon reklamını kim buldu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Televizyon reklamını kim buldu

  İlk televizyon reklamı nedir

  Televizyon reklamları ilk kim tarafından düşünülmüş çok net olmamakla birlikte ilk televizyon reklamı nerede ve nasıl gösterildi bellidir. ilk TV reklamı, Londra’da Olympia salonlarında 5 ve 13 Kasım 1930 tarihleri arasında yapılan “Saç Modası Festivali” sırasında, Baird Co. şirketince kurulan kapalı devre televizyon yayınları sırasında gösterildi. Bu yayında, Eugene Ltd. tarafından üretilen malzemelerle, saçlara yapılacak permanın ne denli uzun ömürlü olacağı anlatılıyordu. Düzenli TV yayınları arasında ilk TV reklamı ise, 1 Temmuz 1941de New York’ta WNBT TV’sinde yayınlandı.

  Televizyon reklamı.jpg


  Ekrana Bulova marka bir saat görüntüsü geldi ve bir spiker, bu statik görüntünün üzerine reklam spotunu okudu. 20 saniyelik bu gösterinin ücreti 9 dolardı. NBC şirketi de, ilki 27 Haziran 1941de yayınlanan bir reklamlı program kampanyası başlattı. Bu kampanyada, isteyen firma için bir saat süreli program düzenlenebiliyordu. Arasına reklam spotlarının serpiştirildiği bu tür bir program için, stüdyo ve yapım masraflarının dışında 120 dolar alınıyordu. O dönemde yalnızca 4 bin 700 adet TV alıcısı bulunduğunu göz önüne alırsak, bu ücretin hayli astronomik olacağı kendiliğinden anlaşılacaktır. Yine de Ivory sabunlan, Bulova saatleri ve Adam şapkaları bu tür programlar yaptırmaktan kaçınmadılar. İlk renkli TV reklamı, İngiltere’de, ATV şirketince 15 Kasım 1969 günü yayınlandı. “Birds Eye” marka bezelyelerin tanıtıldığı 30 saniyelik bu filmin yapımcılığını Lintas Reklam Ajansı üstlenmişti. Bu ilk renkli TV reklamı için Birds Eye firması, ATV şirketine 23 sterlin ödedi.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Reklamlar ürünlerin tanıtımını yapmak amacıyla düşünüp uygulanan projelerdir. İlk Londra'da ortaya çıkmış ardından tüm dünya tarafından uygulanmaya başlanmıştır.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Televizyon reklamlarının kim tarafından bulunduğu hakkında kesin bir bilgi mevcut değildir. Fakat televizyon reklamları, yayın kuruluşlarının ana para kaynağıdır ve eğer reklam yayınlamazlarsa şirketleri büyük maddi kayıplara uğrayacağından dolayı reklamlar yayınlanmaktadır.
+ Yorum Gönder