+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda GÜNEŞ ENERJİSİ POTANSİYELİ ve UYGULAMALAR Konusunu Okuyorsunuz..
 1. AGMEHMET
  Administrator

  GÜNEŞ ENERJİSİ POTANSİYELİ ve UYGULAMALAR
  Güneş enerjisi potansiyeli hakkında bilgi

  gunes-enerjisi.jpg

  Ülkemiz, coğrafi konumu nedeniyle yüksek güneş enerjisi potansiyeline sahip olması bakımından çok şanslıdır. Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğünce hazırlanan, Türkiye'nin Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlasına (GEPA) göre, yıllık toplam güneşlenme süresi 2.737 saat (günlük toplam 7,5 saat), yıllık toplam gelen güneş enerjisi 1.527 kWh/m².yıl (günlük toplam 4,2 kWh/m²) olduğu tespit edilmiştir.


  Güneş enerjisi teknolojileri yöntem, malzeme ve teknolojik düzey açısından çok çeşitlilik göstermekle birlikte iki ana gruba ayrılabilir:
  ◾Isıl Güneş Teknolojileri ve Odaklanmış Güneş Enerjisi (CSP): Güneş enerjisinden ısı elde edilen bu sistemlerde, ısı doğrudan kullanılabileceği gibi elektrik üretiminde de kullanılabilir.
  ◾Güneş Hücreleri: Fotovoltaik güneş elektriği sistemleri de denilen yarıiletken malzemeler güneş ışığını doğrudan elektriğe çevirirler.

  Ülkemizde 2012 yılı itibari ile toplam kurulu güneş kolektör alanı yaklaşık 18.640.000 m² olarak hesaplanmıştır. Yıllık düzlemsel güneş kolektörü üretimi 1.164.000 m², vakum tüplü kolektör ise 57.600 m² olarak hesap edilmiştir. Üretilen düzlemsel kolektörlerin %50'si, vakum tüplü kolektörlerin tamamı ülke içerisinde kullanıldığı bilinmektedir. 2012 yılında güneş kolektörleri ile yaklaşık olarak 768.000 TEP (Ton Eşdeğer Petrol) ısı enerjisi üretilmiştir. Üretilen ısı enerjisinin, 2012 yılı için konutlarda kullanım miktarı 500.000 TEP, endüstriyel amaçlı kullanım miktarı 268.000 TEP olarak hesaplanmıştır.


  Fotovoltaik sistemlerin kullanımının yaygınlaşması için gerekli olan 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kanunu 29/12/2010 yılında revize edilmiş ve 2013 de mevzuat çalışmaları tamamlanmıştır. Son yıllarda fotovoltaik sistemlerin maliyetlerin düşmesi ve verimliliğin artması ile de yaygın kullanım olacağı beklenmektedir.


  2013 Yılı lisanslı elektrik üretimi için EPDK'ya yapılan başvuruların teknik değerlendirme çalışmaları devam etmekte olup, bu ilk safhada 600 MW kurulu güce fotovoltaik santral lisansı verilecektir. Önümüzdeki yıllarda kademeli olarak kapasite artırılacak ve Bakanlığımızın 2023 hedefine göre; en az 3000 MW lisanslı PV santral kurulu gücüne ulaşılacaktır.


  Ülkemizde halihazırda kurulmuş olan, çoğu kamu kuruluşlarında olmak üzere küçük güçlerin karşılanması ve araştırma amaçlı kullanılan fotovoltaik güneş elektriği sistemleri 3,5 MW kurulu güce ulaşmıştır.
 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Güneş enerjisinden elektrik elde etmek”:
  Piyasada biçok su ısıtma için kullanılan güneş panelleri vardır, bu paneller
  Siyah rengin ısı ve ışığı çekmesi ve biraz da mercek gibi odaklama sistemi ile çalışırlar
  SICAK SU ÜRETİRLER..
  Benim deginmek istediğim konu ,Güneşten elektrik elde etmek ,
  Güneşten elektrik elde etmek şu an için ev kullanımı için erkendir, sebebi de oluşan elektrik enerjisini depolamakta karşılaşılan zorluktur. Bir aküyü şarj edebilirsiniz ancak onu bir konverter/çevirici ile 220v
  Yani ev elektriğine çevirirsiniz, fakat bu arada birçok kayba ugrarsınız ,
  Güneş pilleri fosil enerjisi diye bilinir ve silisyum baryum gibi elementlerin işlenmesi ile yapılırlar,
  Yani plastik gibi petrol ürünü olmadığı için ,doğadan bulunan silisyum (kum taşı) ile yapılır ve bunun kalitesi
  Kesilme inceliği silisyumun kalitesi ile doğru orantılıdır.
  Güneş pilleri Ortalama ömürleri 30-50 yıl dense bile iyi bir korumayla daha uzun ömürlü olabilirler.
  Ancak fiyatları pahalıdır, 1 metrekarelik ortalama 30-40 watt 12 volt veren bir panel ortalama 400-500 ytl
  Gibi bir ffiyattır daha ufakları da vardır ancak basit işlere kullanılır—ayrıca 30 watt lık bir güneş pili
  24 saat 30 watt lık enerji vermez bu maksimum güneşte verebileceği güçtür. Ama ortalama güneşte 15-20 watt
  enerji verirler., Güneş pilleri nin kullanımı maaliyet verimsizlik açısından aptalca görünse de, “Bazen öyle yerler vardır ki, o enerjiyi güneşten başka bir şey vermez,, mesela gökyüzündeki uydu vericileri elektriği güneşten alırlar –kanatları birer güneş panelidir. Yoksa uydu vericilerine dünyadan kilometrelerce tel döşemek gerekirdi, ayrıca bu kablonun agırlığına dayanamayıp kablonun çekim gücüyle uydu yeryüzüne düşerdi,
  --Bazen liman kanal –bogaz larda gemilerin çarpmaması için konan ışıklı fenerler –şamandıralar için kilometrelerce elektrik teli döşemek mantıksızdır. Bunlar da enerjisini gündüz ışık varken akü lerine doldurur
  gece de otomatik flaşlama yaparak. Gemilere orada bir sığlık kaya parçası olduğunu anlatmaya yarar..
  amerikada gördüm tarlaları nehir suyuyla daha yüksekte bulunan tarlalaraBüyük bir güneş pili ve 12 voltluk küçük elektrik pompası
  ile nehir suyunu basıyorlar.burda jeneratör kullansa maaliyeti büyük olacak. Sulama sadece gündüz yapılıyor
  güneş olduğu zaman pompa otomatik çalışıyor-güneş kaybolunca pompa duruyor.
  Eger buraya sırf pompa çalışacak diye elektrik kablosu döşeseler, korkunç bir kablo trafolar sistemi gerekir.
  “Bugünün Türkiyesinde enerji problemleri yaşamaya başladık, elektrik enerjimizi dışarıdan satın alınan doğalgaz ile sağlıyoruz, bir zamanlar Gürcistan batum-poti ye kadar elektrik satan Türkiye edirne taraflarını için elektriği”küçük komşumuz Bulgaristandan alıyoruz.
  Enerji Problemlerini tamamen güneşle çözemeyiz ama, Kır evi VillLalar-bağ evleri köy evleri nin yakın zamanda Çatı kaplama malzemeleri Güneş Panelleriyle Kaplı olduğunu şimdiden görebiliyorum, Bu pillerin Esnek Su geçirmez 30-50 sene dayanan Kaplama malzemesi gibi çıkması uzun sürmeyecek, Elektrik iletiminin maaliyetli olduğu bağımsız evlerde çatı şekilleri güneşi almaya en uygun şekilde tasarlanacak belkide.
 3. Şahin
  Devamlı Üye
  Güneş enerjisi Dünyamızdaki bütün enerjilerin ana kaynağıdır. Yenilenebilir enerji kaynağıdır. Yakın gelecekte fosil yakıtlar bittiğinde tek enerji kaynağımız güneş kalacaktır. Günümüzde yavaş yavaş güneşten enerji üreten teknoloji geliştiriliyor. İleri teknolojide çok kullanılacak çalışmalar yapılıyor. Şu anda uzay çalışmalarında uzaya gönderilen bütün araçların enerjisi güneşten üretiliyor.
+ Yorum Gönder