+ Yorum Gönder
Resim Galerisi ve Fotoğrafçılık Forumunda Pastel Boya ile Resim nasıl çizilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Pastel Boya ile Resim nasıl çizilir
  Pastel Boya ile Resim Yapmak


  Pastel Boya ile Resim.jpg

  - Çubuk şeklinde ve sabun katılığındaki boyalara pastel boya denir.
  - 6-12-24 rekli olarak ve kutular içinde hazır olarak satılır.
  - Pastel boyaların da diğer boyalar gibi kaliteli ve kalitesiz olanları mevcuttur.
  - Bu boyalarla yapılan resimlere de pastel boya resim denir.
  - Pastel boya ile resim çalışmalarında sert ve pürüzlü kağıtlar kullanmalıdır.
  - Pastel boya çubukları, kağıtlar üzerine sürtülerek resim boyanır.
  - Boyalar resim üzerine çizgiler halinde sürülür daha sonra parmakla veya bir miktar pamukla yayılarak boya birbirine karıştırılır ya da çizgi halinde bırakılabilir. Boyaları fazla üstüste sürmek resmi kirletir.
  - Pastelle yapılan resimlerin renkleri taze görünür ve kadife gibi yumuşak bir etki bırakır.
  - Pastel boyaları üst üste ve fazlaca sürmemek gerekir.
  - Beyaz kağıtlar üzerinde çalışırken konunun her tarafını boya ile kapatmamak gerekir. Yer yer kağıdın beyazlığından yararlanılmalıdır.
  - Pastel resimlerde boyalar zamanla sarsıntı ile kağıdın üzerinden dökülebilir veya rutubet etkisi ile bozulur. Resmi rutubetten korumak için çerçeve yaparken arkasına mukavva koymalı, boyaların dökülmemesi için de fikze yapılmalıdır.

  * Fikzatif nasıl hazırlanır:
  Bir şişenin yarısına kadar saf alkol konur. İçine bir ölçü ufalanmış damla sakızı katılır. Ara sıra çalkalayıp üç-dört gün erimeye bırakılır. Daha sonra şişe, başka bir kap içerisinde kaynayan suya sokularak ısıtılır. Bu sırada şişenin kapağı açılmalıdır. iyice ısındıktan sonra, çıkarılarak ağzı kapatılır ve soğumaya bırakılır. Sonra da bir kurutma kağıdı ile süzülerek temiz bir şişe içerisine konulur.

  Fikzatifi resim üzerine püskürtmek için bir fikzatöre ihtiyaç vardır. Fikzatör kırtasiyecilerde veya resim malzemesi satan ticarethanelerde hazır olarak satılmaktadır. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Pastel boya ile her kes resim yapabilir. ama bizim için önemli olan resim çizebilmek değil çok güzel sanat değeri yüksek olan resimler çizmektir. bu da her yiğidin harcı olan bir şey değildir. bu yüzden pastel boya ile çok güzel resimler çizmek o kadar kolay bir şey değildir.
+ Yorum Gönder